PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd zaczął grozić palcem samorządom

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    16 lutego 2013 - 13:25
Rząd zaczął grozić palcem samorządom

Samorządy krzyczą, że wpadły w tarapaty. Też w końcu trafił je kryzys zadłużenia i czeka zaciskanie pasa.
Samorządy bardzo chętnie pożyczyłyby jeszcze kilkadziesiąt miliardów. Jednak tak jak nad Grecją wisi MFW, tak samorządom zaczął grozić palcem rząd - informuje "Dziennik Gazeta Prawna"

Jak przestrzega Związek Miast Polskich, samorządy osiągną niedługo prawną granicę 60 proc. zadłużenia względem dochodów i będą zmuszone ograniczyć tempo pożyczek, co odbije się fatalnie na kondycji całej gospodarki.

Czytaj też:  Samorządy chciałyby się zadłużać bez limitu

Alarmowanie, że ukrócenie wydatków samorządowych doprowadzi do katastrofy gospodarczej, jest nie fair. Samorząd nie bierze przecież pieniędzy na inwestycje z powietrza. Bank na pewno chętnie udzieli pożyczki organom państwa, bo to niemal pewny zysk. Jednak nawet jeśli tysiące firm żyją na koszt samorządów i ich kredytów, nie oznacza to, że to dla nich jedyna możliwość rozwoju - podaje "DGP."

Jeśli przedsiębiorstwo nie zajmie się już robotą inną niż samorządowa, to rzeczywiście, dopóki samorząd popuszcza pasa, firma znajduje się na jego garnuszku. Dobre przedsiębiorstwa mają jednak to do siebie, że nie potrzebują państwowych zleceń, by funkcjonować. W razie kłopotów finansowych mogą też same wziąć kredyt, co będzie łatwiejsze, jeśli ich konkurentem w kolejce do banku nie będzie samorząd - donosi "DGP."

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • podpisałem, 2013-02-18 22:09:14

    Nareszcie!NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: