PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd zrzuca kolejne koszty na samorządy

  • Przegląd prasy/Dziennik Bałtycki    1 października 2010 - 09:09

Ministerstwo Edukacji Narodowej, tłumacząc to potrzebą uporządkowania bałaganu panującego w nazewnictwie, planuje ujednolicić nazwy przedszkoli i szkół. Zapłacą za to samorządy.
Projekt zmian jest w Rządowym Centrum Legislacyjnym. Lada moment otrzyma je do podpisu minister edukacji. Z tablic na szkolnych budynkach do końca sierpnia 2012 r. mają zniknąć określenia, np. „ogólnokształcące”, „sportowa”, integracyjna” czy „publiczna”. Pozostaną jedynie nazwy „przedszkole”, „szkoła podstawowa”, „gimnazjum” czy „liceum”, numer porządkowy, imię, jeśli szkoła je ma oraz adres – informuje „Dziennik Bałtycki”.

MEN szacuje, że zmiany, jeśli obejmą wszystkie placówki, pochłoną nawet ponad 30 mln zł. W wypadku jednej szkoły koszt wymiany tablic i pieczęci urzędowych (prawo do ich wybijania ma tylko Mennica Polska, a jedna pieczęć kosztuje kilkaset zł) wyniesie ok. 780 zł.

Samorządy i dyrektorzy szkół jeszcze nie liczą kosztów, ale już zapowiadają, że będą wyższe niż przewiduje resort, bo trzeba będzie wymienić nie tylko pieczęcie i tablice, ale także zwykłe pieczątki, dokumenty, druki urzędowe, legitymacje szkolne itd.

Dyrektorzy uważają, że zajmowanie się kosztownymi, a niekoniecznie potrzebnymi zmianami, podczas gdy w szkołach brakuje pieniędzy choćby na papier toaletowy dla uczniów jest dziwne – pisze „Dziennik Bałtycki”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Radny, 2010-10-06 07:49:47

    Lepiej niech ułatwią powstawanie i utrzymanie szkół prywatnych oraz domowe nauczanie. I co najważniejsze, niech przestaną ideologizować oświatę!
  • były S, 2010-10-01 15:17:51

    Jakie to samorządy jeżeli nieudolne państwo swoje koszty przerzuca na barki lokalne , Niech zabiorą się za reformy w kraju a nie udają że myślą w formie jak najdalej od siebie .