PARTNER PORTALU
 • BGK

Rząd zwolni co dziesiątego urzędnika

 • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    1 września 2010 - 06:41
Rząd zwolni co dziesiątego urzędnika

W czasie rządów PO zatrudnienie w administracji państwowej wzrosło o 10 proc. O tyle teraz rząd zamierza ją zmniejszyć. To ma być jedna z kilkudziesięciu ustaw, którymi jesienią zajmie się Sejm.
Wprowadzenie ustawy ograniczającej o 10 proc. liczbę etatów w urzędach i agencjach rządowych było rozważane kilka miesięcy temu. Wtedy rząd wycofał się z tego pod presją urzędników. Jednak – jak słyszymy we władzach PO – projekt ustawy o racjonalizacji zatrudnienia ma być w Sejmie w październiku – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Według wstępnego harmonogramu Sejm miałby się zająć pakietem dotyczącym finansów publicznych na początku października. Wśród projektów mają być m.in. ustawy: o regule wydatkowej (ograniczająca wydatki budżetowe), zmieniająca zasady naliczania rent i o podwyżce podatku VAT o 1 proc.

Na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu rozpoczynającym się 22 września Sejm ma się zająć pakietem ustaw tzw. społeczno-cywilizacyjnych. To m.in. ustawa o żłobkach rodzinnych i ustawa o pieczy zastępczej. Rząd kończy nad nimi prace.

W październiku mają być też przesłane do Sejmu ustawy zdrowotne minister Ewy Kopacz. Będzie wśród nich ustawa o przekształceniu szpitali w spółki. Jednak nie ta zawetowana przez Lecha Kaczyńskiego, która wprowadzała obowiązkowe przekształcenie. Teraz ma być one dobrowolne.

Na przełomie października i listopada do Sejmu mają wpłynąć też ustawy deregulacyjne, zmniejszające biurokrację. Wśród nich wprowadzające oświadczenia zamiast wymaganych dziś w urzędach zaświadczeń oraz zastępująca NIP numerem PESEL – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • lga, 2012-04-11 14:47:46

  Do Sylwka Jeśli urzędnik po studiach pisze „cuda" przez „ó", to się nie dziwię, że nie zarabia i nie awansuje. Kompromituje urzędników.
 • sylwek, 2010-09-02 12:53:50

  Tusk niech sam sie ograniczy, jeśli da sie jaszcze bardziej... pracuję za grosze w administracji (1300zł) ponad 5 lat, musiałem ostatnio dorabiać szkołę, mimo posiadania wyzszego pełnego (mgr) a teraz pan Irlandia jeszcze códa wianki opowiada i wymysla...Ograniczcie liczbe posłów i senatorów a najba...rdziej ograniczcie własne pensje wtedy będziemy mogli sie zrozumiec.  rozwiń
 • Karol, 2010-09-01 20:50:14

  Trzeba spytać Tuska. Ich jest za dużo o 50 proc.