PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzecznik praw dziecka o kieszonkowym wychowanków domów dziecka

  • PAP/JL    20 lipca 2016 - 09:17
Rzecznik praw dziecka o kieszonkowym wychowanków domów dziecka
Rzecznik praw dziecka uważa, że 10 zł kieszonkowego dla wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych to za mało. Fot. Pixabay.com

10 zł – tyle miesięcznego kieszonkowego otrzymuje wielu wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych – alarmuje rzecznik praw dziecka Marek Michalak.
Rzecznik praw dziecka podkreśla, że to stanowczo za mało. Dziecko przez kilka dni musi oszczędzać, by kupić wodę w sklepiku szkolnym – dodaje.

„To kwota nie tylko niewystarczająca do zaspokojenia podstawowych potrzeb – jest wręcz uwłaczająca godności dziecka” – napisał Michalak w wystąpieniu do szefowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.

Jak podkreślił, większość dzieci w placówkach od 5. roku życia otrzymuje minimalne kieszonkowe – 30 groszy dziennie (10 zł miesięcznie), choć przepisy dopuszczają ustalenie wyższych kwot – do 2,70 zł dziennie i 80 zł miesięcznie.

„Możliwość dysponowania kieszonkowym – oprócz zaspokojenia potrzeb dziecka – ma też ogromne znaczenie wychowawcze. Uczy dziecko wartości pieniądza, oszczędzania i zarządzania nim w czasie (planowania wydatków, podejmowania decyzji i ponoszenia ich konsekwencji), a tym samym powinno być ważnym elementem procesu usamodzielnienia” – przekonuje rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

Jego zdaniem obecna wysokość kieszonkowego nie tylko nie spełnia tej funkcji, ale może wręcz budować zaniżone poczucie wartości dziecka w odniesieniu do grupy rówieśniczej. „Dziecko przez kilka dni musi oszczędzać, aby np. kupić wodę w sklepiku szkolnym” – podkreślił Marek Michalak.

O urealnienie wysokości kieszonkowego rzecznik praw dziecka apelował już w 2015 r, w opinii do projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie instytucjonalnej pieczy zastępczej (ciągle w trakcie prac – jak zaznaczył). Pomysł polegający na zwiększaniu dolnej granicy kieszonkowego wraz z wiekiem dziecka pozostaje aktualny – podkreślił Marek Michalak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.