Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina Hannie Gronkiewicz-Waltz o obowiązującym prawie

Obowiązkami władzy, związanymi z wolnością zgromadzeń, jest umożliwienie odbycia zgromadzenia i zabezpieczenie jego pokojowego przebiegu; najbardziej radykalne środki w postaci zakazu demonstracji można stosować tylko wyjątkowo – pisze RPO do prezydent Warszawy.
Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina Hannie Gronkiewicz-Waltz o obowiązującym prawie
Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich (fot.facebook.com)

Adam Bodnar wystosował list do Hanny Gronkiewicz-Waltz po tym, jak warszawski ratusz zakazał manifestacji przed Teatrem Powszechnym, przeciw spektaklowi "Klątwa". Prezydent stolicy uzasadniała zakaz tym, że wcześniejsze protesty przed teatrem stanowiły realne zagrożenie m.in. dla widzów. W ubiegłym tygodniu sąd zakaz uchylił, a demonstracja się odbyła.

RPO - w opublikowanym na swoich stronach liście do prezydent Warszawy - podkreślił, że najbardziej radykalne środki w postaci zakazu demonstracji można stosować wyjątkowo.

"Wszelkie działania organu gminy, zakazujące zorganizowania zgromadzenia, uzasadniane wyłącznie potencjalną możliwością wywołania zakłóceń w funkcjonowaniu danej instytucji, które jedynie przypuszczalnie mogłyby w ocenie organu zagrażać zdrowiu i życiu obywateli, prowadzi do nieuzasadnionego ograniczenia wolności zgromadzania" - napisał Bodnar.

Zaznaczył przy tym, że wolność organizowania zgromadzeń oznacza w szczególności swobodę wyboru jego czasu i miejsca, formy wyrażania poglądów oraz swobodne ustalanie przebiegu zgromadzenia.

"Obowiązkiem władz publicznych jest natomiast, jak stwierdził Trybunał Konstytucyjny (...), nie tylko usunięcie przeszkód w zakresie korzystania z tak określonej sfery wolności i zaniechanie nieuzasadnionej ingerencji w tę sferę, ale również podjęcie pewnych kroków pozytywnych, mających na celu urzeczywistnienie tego prawa" - napisał Rzecznik.

Zwrócił uwagę, że rolą władzy publicznej jest zabezpieczenie zgromadzenia np. poprzez wykorzystanie sił policyjnych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU