PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina Hannie Gronkiewicz-Waltz o obowiązującym prawie

  • PAP/JS    30 maja 2017 - 21:56
Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina Hannie Gronkiewicz-Waltz o obowiązującym prawie
Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich (fot.facebook.com)

Obowiązkami władzy, związanymi z wolnością zgromadzeń, jest umożliwienie odbycia zgromadzenia i zabezpieczenie jego pokojowego przebiegu; najbardziej radykalne środki w postaci zakazu demonstracji można stosować tylko wyjątkowo – pisze RPO do prezydent Warszawy.
Adam Bodnar wystosował list do Hanny Gronkiewicz-Waltz po tym, jak warszawski ratusz zakazał manifestacji przed Teatrem Powszechnym, przeciw spektaklowi "Klątwa". Prezydent stolicy uzasadniała zakaz tym, że wcześniejsze protesty przed teatrem stanowiły realne zagrożenie m.in. dla widzów. W ubiegłym tygodniu sąd zakaz uchylił, a demonstracja się odbyła.

RPO - w opublikowanym na swoich stronach liście do prezydent Warszawy - podkreślił, że najbardziej radykalne środki w postaci zakazu demonstracji można stosować wyjątkowo.

"Wszelkie działania organu gminy, zakazujące zorganizowania zgromadzenia, uzasadniane wyłącznie potencjalną możliwością wywołania zakłóceń w funkcjonowaniu danej instytucji, które jedynie przypuszczalnie mogłyby w ocenie organu zagrażać zdrowiu i życiu obywateli, prowadzi do nieuzasadnionego ograniczenia wolności zgromadzania" - napisał Bodnar.

Zaznaczył przy tym, że wolność organizowania zgromadzeń oznacza w szczególności swobodę wyboru jego czasu i miejsca, formy wyrażania poglądów oraz swobodne ustalanie przebiegu zgromadzenia.

"Obowiązkiem władz publicznych jest natomiast, jak stwierdził Trybunał Konstytucyjny (...), nie tylko usunięcie przeszkód w zakresie korzystania z tak określonej sfery wolności i zaniechanie nieuzasadnionej ingerencji w tę sferę, ale również podjęcie pewnych kroków pozytywnych, mających na celu urzeczywistnienie tego prawa" - napisał Rzecznik.

Zwrócił uwagę, że rolą władzy publicznej jest zabezpieczenie zgromadzenia np. poprzez wykorzystanie sił policyjnych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.