PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzecznik pyta o imprezy masowe

  • pt    2 grudnia 2013 - 10:57
Rzecznik pyta o imprezy masowe

Być może mecze podwyższonego ryzyka powinny być rozgrywane przed zapadnięciem zmierzchu, a nie w porze dogodnej dla przeprowadzenia transmisji? Pozwoliłoby to na zapewnienia identyfikacji uczestników imprezy masowej naruszających prawo - sugeruje Rzecznik Praw Obywatelskich.
Rzecznik Irena Lipowicz wystąpiła do Ministra Spraw Wewnętrznych z pytaniem w sprawie bezpieczeństwa imprez masowych.

Rzecznik sygnalizuje problem związany z wykładnią i stosowaniem ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Według RPO wprowadzenia ewentualnych zmian w ustawie wymaga kwestia terminu złożenia wniosku o zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej, a także definicji pojęcia "stadion" w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa na terenie przypisanym do obiektu.

Zdaniem Ireny Lipowicz w celu zapewnienia identyfikacji uczestników imprezy masowej naruszających prawo należy rozważyć, aby mecze podwyższonego ryzyka przeprowadzać do zmierzchu, a nie dostosowywać do czasu antenowego wykupionego przez stacje telewizyjne.

Jak twierdzi rzecznik rozwiązanie takie przyjęto w innych krajach.

Zdaniem RPO trzeba się także zastanowić się nad przyjęciem rozwiązań, które pozwolą na zakwalifikowanie niektórych imprez sportowych jako imprezy masowej podwyższonego ryzyka, jeśli przewidziano udział w takiej imprezie mniej niż tysiąca osób.

Jak podkreśla RPO: - W ustawie wprowadzono wymóg wyposażenia obiektów wykorzystywanych do organizacji meczów piłki nożnej w kompatybilne między sobą elektroniczne systemy identyfikacji osób.

Zdaniem rzecznik w praktyce jednak systemy takie nie działają, a więc nie jest realizowany obowiązek ustawowy.Z drugiej strony RPO pisze o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie niektórych imprez, które nie stanowią imprez masowych w rozumieniu ustawy. Dotyczy to np. obszarów szkół wyższych.

Jak podkreśla Irena Lipowicz należy też rozważyć wprowadzenie rozwiązań, które zobiektywizują proces sprawdzania trzeźwości osób wpuszczanych do obiektu, w którym odbywa się impreza masowa.

Jak podkreśla RPO problem stanowi także brak uprawnień policji do weryfikacji rozwiązań organizacyjnych przyjętych przez organizatora imprezy, w przypadku imprez niebiletowanych.

Rzecznik sugeruje także, że rozważenia wymaga wydawanie certyfikatów bezpieczeństwa dla zarządcy (właściciela obiektu) oraz zezwoleń wydawanych sytuacji, gdy organizatorzy planują imprezy wykraczające poza te, które określone są w certyfikacie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: