Rzecznik upomina się o ambulanse

  • GK/rpo.gov.pl
  • 07-10-2011
  • drukuj
Rzecznik praw obywatelskich pyta ministra finansów, dlaczego nie można odliczać podatku VAT za karetki i ambulanse.
Rzecznik upomina się o ambulanse
W skardze przedstawionej rzecznikowi wnioskodawca napisał, że – według nowych przepisów obowiązujących w latach 2011 i 2012 – osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na transporcie osób chorych, niepełnosprawnych oraz przewożeniu krwi i organów do transplantacji ambulansami i karetkami nie mogą korzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem, użytkowaniem i eksploatacją pojazdów, ponieważ nie zostały wymienione w załączniku do ustawy nowelizującej.

W ocenie rzecznika pojazdy takie jak karetki, ambulanse należą do szczególnej kategorii pojazdów przeznaczonych do wykonywania specjalnych funkcji, często związanych z ratowaniem życia.

„W przypadku prowadzenia działalności polegającej na świadczeniu usług w zakresie transportu krwi, organów do transplantacji, czy transportu osób chorych, państwo powinno stwarzać jasne i niedyskryminujące warunki jej wykonywania” – uważa rzecznik.

Dlatego zwraca się do ministra finansów z prośbą o zajęcie stanowiska w tej kwestii, a w szczególności o wyjaśnienie kryteriów, na podstawie których ustalono katalog przeznaczeń pojazdów zawarty w załączniku do ustawy nowelizującej oraz wskazanie przesłanek, które przesądziły o tym, iż pojazdy specjalne, takie jak karetka, ambulans, nie znalazły się w tym załączniku. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU