PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzeszów z rekordowym budżetem

  • wer/rzeszow.pl    23 listopada 2011 - 20:45
Rzeszów z rekordowym budżetem

W przyszłym roku budżet miasta przekroczy miliard złotych. Na inwestycje przeznaczonych zostanie ponad 330 mln złotych.
Remontowane będą drogi, budowana będzie nowa szkoła, przedszkole i żłobek na Słonecznym Stoku, powstanie kolejna hala sportowa, rozpocznie się budowa fontanny multimedialnej.

W roku 2003 budżet wynosił ok. 370 mln zł z czego na inwestycje przeznaczano ponad 50 mln zł. W roku przyszłym budżet to 1 miliard 78 mln zł a na inwestycje zaplanowano wydać 333 mln zł.

- Kiedy rozpoczynałem pierwszą kadencję nawet nie myślałem o tym, że dojdziemy do miliarda w budżecie. Z roku na rok stawało się to jednak bardziej realne. Teraz przekroczymy tą symboliczną kwotę. Rzeszów się rozwija, jest coraz więcej mieszkańców i firm. Pozyskujemy olbrzymie kwoty z pieniędzy unijnych i rządowych. Dzięki temu coraz więcej możemy wydawać na inwestycje, które powodują jeszcze większy rozwój miasta - mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa (zabierz głos/oceń prezydenta).

Projekt budżetu został już przekazany radnym, którzy na grudniowej sesji będą nad nim dyskutować. Być może jeszcze w grudniu uda się go uchwalić. To pozwoliłoby na wcześniejsze przygotowanie się do przetargów, tak aby już na wiosnę rozpocząć inwestycje.

W pierwszej kolejności ukończone zostaną te inwestycje, które zostały rozpoczęte w tym roku. Będzie to m.in: budowa nowej trybuny na stadionie miejskim oraz modernizacja już istniejącej, remont ul. Podkarpackiej czy budowa łącznika do autostrady.

Miasto przygotowuje się też do największego w swojej historii programu unijnego dotyczącego transportu publicznego. Jego wartość to ok. 400 mln zł a dofinansowanie może sięgnąć do 85 proc.

Głównym celem programu będzie stworzenie takich warunków, aby zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu publicznego. Zakupionych zostanie 80 szt. nowoczesnych autobusów, przebudowane zostaną ulice i skrzyżowania, wybudowane parkingi, specjalna platforma cyfrowa pozwoli na elektroniczną informacje na przystankach oraz zsynchronizowanie sygnalizacji świetnej, aby autobusy i samochody uprzywilejowane miały priorytet przejazdu przez skrzyżowania. Powstanie bilet elektroniczny.

Ale budżet to nie tylko inwestycje. W przyszłym roku na pomoc społeczną miasto przeznaczy 80 mln zł a na edukację dzieci i młodzieży prawie 350 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.