PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzeszowianie mogą zgłaszać propozycje do budżetu

  • PAP    22 listopada 2013 - 19:09
Rzeszowianie mogą zgłaszać propozycje do budżetu

Mieszkańcy Rzeszowa od grudnia będą mogli zgłaszać inwestycje, które zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Samorząd przekazał na ten cel 5 mln zł - poinformował rzecznik prasowy rzeszowskiego magistratu Maciej Chłodnicki.
Rzecznik dodał, że choć jest to pierwszy budżet obywatelski w historii Rzeszowa, to od kilkunastu lat budżet był współtworzony przez rzeszowian.

"Każdego roku prezydent spotykał się bowiem z mieszkańcami poszczególnych dzielnic i rozmawiał z nimi na temat inwestycji, które są potrzebne w danej dzielnicy. Mieszkańcy zgłaszali swoje propozycje, które zapisywane były w budżecie. Teraz zdecydowaliśmy się wydzielić specjalną kwotę na takie inwestycje. Zobaczymy, jak to wyjdzie" - dodał Chłodnicki.

Czytaj też: Będzie przymusowy budżet obywatelski?

Z uchwalonego już przez radę miasta regulaminu budżetu obywatelskiego wynika, że 10 proc. z kwoty 5 mln zł może zostać przeznaczone na zadanie nieinwestycyjne, czyli np. koncerty czy inne wydarzenia kulturalne i sportowe.

Propozycje inwestycji będą mogły zgłaszać przynajmniej 15-osobowe grupy mieszkańców, którzy ukończyli 16 lat, oraz rady osiedli. Projekty, które dotrą do urzędu miasta, zostaną ocenione przez specjalną komisję złożoną z urzędników oraz radnych miejskich. Sprawdzą oni m.in., czy inwestycja jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania i nie przekracza budżetu.

Wybrana zostanie lista inwestycji, które spełniać będą wszystkie warunki. Na tę listę głosować będą mogli wszyscy mieszkańcy Rzeszowa, którzy ukończyli 16 lat. Głos będzie można oddać na trzy propozycje. Szczegółowy harmonogram naboru wniosków i procedura głosowania mają być dostępne na stronie internetowej Rzeszowa w ciągu kilkunastu dni.

Na Podkarpaciu budżety obywatelskie mają również samorządy m.in. Tarnobrzega i Przemyśla.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.