PARTNER PORTALU
  • BGK

Są dane do prognozy finansowej

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    4 listopada 2010 - 07:03
Są dane do prognozy finansowej

W tym roku radni pierwszy raz muszą uchwalić wieloletnie prognozy finansowe samorządów. Prognoza oparta na założeniach makroekonomicznych musi powstać przed podjęciem uchwały budżetowej na 2011 r.
Ministerstwo Finansów przedstawiło wytyczne dotyczące założeń makroekonomicznych, które muszą wziąć pod uwagę jednostki samorządowe, opracowując wieloletnie prognozy finansowe. Prognozy są przygotowywane pierwszy raz. Będą zawierały dane o czterech kolejnych latach budżetowych. Informacje o wzroście PKB czy też inflacji w latach, na które przygotowywana jest wieloletnia prognoza finansowa, podawane przez Ministerstwo Finansów, mają dla samorządów charakter pomocniczy – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Resort finansów zaleca, aby przy konstruowaniu wieloletnich prognoz finansowych w samorządach brać pod uwagę założenia makroekonomiczne, które posłużyły do skonstruowania wieloletniego planu finansowego państwa.

Dane zawierające najważniejsze wskaźniki takie, jak: wzrost PKB, dynamika średnioroczna (CPI), średni kurs euro do złotego oraz kurs złoty/euro po uwzględnieniu 15-procentowej deprecjacji, obejmują lata 2010-2014 i zostały zatwierdzone przez Radę Ministrów. Resort opublikował je na swojej stronie internetowej. Wynika z nich, że w 2010 roku wzrost PKB wyniesie 3 proc., w 2011 r. – 3,5 proc., w 2012 r. – 4,8 proc., w 2013 r. – 4,1 proc. a w 2014 r. – 4,0 proc.

Ministerstwo Finansów, chcąc pomóc samorządom w przygotowaniu prognoz, opracowało wraz z regionalnymi izbami obrachunkowymi oraz przedstawicielami niektórych jednostek metodykę. Co więcej resort udostępnił nową wersję systemu BeSTi@, w której można utworzyć dokument wieloletniej prognozy finansowej w układzie zgodnym z powyższą metodyką.

Konstrukcja prognozy ma charakter kroczący. To oznacza, że w kolejnych latach prognozy jednostek będą urealniane na podstawie informacji w tej chwili niedostępnych – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.