PARTNER PORTALU
  • BGK

Są pieniądze na lotnisko w Modlinie

  • PAP    10 stycznia 2012 - 15:43
Są pieniądze na lotnisko w Modlinie

Samorząd województwa mazowieckiego wykupi obligacje Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, jeśli spółka nie będzie miała na to pieniędzy - zakłada umowa podpisana we wtorek w Warszawie. Oznacza to domknięcie finansowania budowy lotniska w Modlinie.
Tzw. umowę wsparcia podpisali we wtorek przedstawiciele właścicieli i zarządu spółki oraz przedstawiciele Pekao SA. Umowa dotyczy emisji obligacji o wartości 150 mln zł, które mają zapewnić spółce finansowanie budowy lotniska. Obligacje mają być wykupione w 2020 r.

Czytaj też: Modlin dostanie 150 mln zł z obligacji

- Takie umowy wsparcia są często wymagane przez banki w przypadku dużych inwestycji infrastrukturalnych. Chodzi o to, że samorząd daje gwarancje, że wykupi te obligacje, jeśli nas nie będzie na to stać. Ale mam nadzieję, że nie będzie takiej konieczności - powiedział prezes Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin Piotr Okienczyc.

Inwestycja ma kosztować około 331,8 mln zł, z czego ponad 64,7 mln zł to wsparcie unijne, ok. 11,4 mln zł pochodzi z budżetu państwa, a ponad 255,6 mln zł stanowią środki własne.

Okienczyc poinformował, że inwestycja jest gotowa w 70 proc., a w części dotyczącej bezpośrednio ruchu lotniczego w 90 proc. Oznacza to, że gotowa jest droga startowa o długości 2500 metrów, trwa wykańczanie terminalu i prace przy drogach kołowania.

Prezes poinformował, że ze względu na lekką zimę prace idą sprawnie i wyraził nadzieję, że uda się dotrzymać wszystkich terminów. Lotnisko będzie gotowe na Euro 2012 - wtedy ma przyjmować awionetki. Jak wyjaśnił Okienczyc, linie lotnicze mają zacząć latać z lotniska w lipcu br. Nie ujawnił, o które linie chodzi - wyjaśnił jedynie, że chodzi o kilku przewoźników niskokosztowych i czarterowych. Rozmowy mają być sfinalizowane w pierwszym kwartale br.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.