PARTNER PORTALU
  • BGK

Są rekomendacje Ministerstwa Środowiska ws. nowelizacji prawa łowieckiego

  • MIW    25 stycznia 2018 - 16:34
Są rekomendacje Ministerstwa Środowiska ws. nowelizacji prawa łowieckiego
Obecnie polowania mogą odbywać się 100 metrów od zabudowań mieszkalnych (fot. pixabay.com)

Ministerstwo Środowiska przygotowało rekomendacje do nowelizowanej obecnie ustawy Prawo łowieckie. Mowa jest w nich m.in. o zwiększeniu minimalnego dystansu, który musi dzielić miejsca polowań od zabudowań mieszkalnych. Henryk Kowalczyk, minister środowiska ma nadzieję, że przedstawione rekomendacje będą stanowiły kompromisowe rozwiązanie dla wszystkich zainteresowanych stron.
Wśród przedstawionych przez MS rekomendacji znalazła się m.in. zmiana minimalnej odległości obszaru, na którym myśliwi mogą prowadzić polowania, od zabudowań mieszkalnych. Obecnie wynosi ona 100 metrów.

- Ze względu na bezpieczeństwo ludzi konieczne jest, by podczas polowań zachowywane były odpowiednie odległości od zabudowań mieszkalnych. Rekomendujemy podwyższenie obecnie obowiązującej odległości, na tyle, aby zachować możliwość dalszego prowadzenia gospodarki łowieckiej – mówi Henryk Kowalczyk, minister środowiska. Zastrzega jednak, że gdyby ustalić tę odległość na poziomie 500 metrów, co proponują organizacje ekologiczne, to polowania możliwe byłyby jedynie w dużych kompleksach leśnych.

Czytaj: MŚ przeznaczy kolejne pieniądze na walkę z ASF

- To z kolei uniemożliwiłoby skuteczną redukcję populacji zwierzyny, w tym dzika w ramach zwalczania afrykańskiego pomoru świń – stwierdza Kowalczyk.

Resort odniósł się też do zakazu umyślnego utrudniania lub uniemożliwiania wykonywania polowania. Ministerstwo rekomenduje, aby taki zakaz dotyczył tylko polowań zbiorowych.

Czytaj: Poprawki w Prawie łowieckim przyjęte: Myśliwi panami lasów i gruntów

- Polowanie zbiorowe powinno być odpowiednio oznakowane, a na ten obszar nikt nie powinien wchodzić. Rozwiążemy ten problem, jeśli bardzo szczegółowo określimy warunki polowań zbiorowych – podkreśla szef resortu środowiska.

- Rekomendujemy również rozważenie modyfikacji przepisów dotyczących ustanowienia zakazu polowania na nieruchomości w procedurze sądowej, celem ułatwienia obywatelom realizacji ich praw dotyczących prawa własności – dodaje Kowalczyk odnosząc się w ten sposób do sytuacji, gdy właściciele nieruchomości nie życzą sobie polowań na terenie swoich działek.

Zdaniem szefa resortu środowiska rozważenia wymaga także wzmocnienie instrumentów nadzoru Ministra Środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Bogdan Sitnicki, 2018-01-26 14:08:28

    Myśliwi w gminach to klan specyficznych ludzi - trzeba ujawnić społeczeństwu kto w gminach posiada broń! Ci "obywatele" z koła myśliwskiego wchodzą na moją wiejską działkę i mówią mojej rodzinie: "będziemy tu wchodzili i strzelali, kiedy tylko nam się to spodoba, a wy, chcecie czy ni...e - wy nie macie nic do tego". Drzewa owocowe poobgryzały mi zwierzaki, a kontrola z koła myśliwskiego zapytała: "a jak pan współżyje z sąsiadami?" Opowiedziałem: "nie jestem z tych co kochają inaczej i w ogóle nie współżyję z sąsiadami". "No bo tu nie jest Warszawa, tu obowiązują inne prawa" - dopowiedział mentor od karabinu z koła myśliwskiego (Stryków - Michałówek).  rozwiń