PARTNER PORTALU
  • BGK

Są wnioski do TK ws. finansowania zadań samorządu

  • PAP    25 marca 2014 - 19:16

Rady trzech samorządów z pow. nowosolskiego (Lubuskie) złożyły do TK wnioski o zbadanie zgodności z Konstytucją RP i Europejską Kartą Samorządu Lokalnego ustaw, które - ich zdaniem - narzucają na samorządy obowiązki, a nie gwarantują ich finansowania.
We wtorek kancelaria Trybunału Konstytucyjnego potwierdziła przyjęcie wniosków. Przygotowała je jedna z warszawskich kancelarii prawnych w imieniu Rady Gminy Wiejskiej Kolsko, Rady Miasta i Gminy Kożuchów oraz Rady Miasta Nowa Sól.

Jak poinformował we wtorek PAP prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, we wniosku do TK znalazły się zastrzeżenia m.in. do Ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, do Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, do Prawa Budowlanego czy Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Według Tyszkiewicza np. obowiązujące zapisy ustawy o dochodach JST dają rządowi zbyt dużą swobodę w określaniu wysokości subwencji celowych na realizację zadań ciążących na gminach, a tych stale przybywa.

"To sprawia, że szukanie oszczędności na szczeblu centralnym bezpośrednio odbija się na gminach, które muszą z własnych, często skromnych budżetów coraz więcej dokładać do oświaty, pomocy społecznej i innych dziedzin życia społecznego. Obrazują to wskazane we wnioskach wybrane artykuły ustaw" - powiedział PAP Tyszkiewicz.

Dodał, że w Polsce działa 2479 gmin i te bogate radzą sobie z nowymi zadaniami, ale dla budżetu gmin biedniejszych nowe obowiązki, w ślad za którymi nie idą pieniądze, są ogromnym obciążeniem.

"Nie liczymy na zwrot wydanych pieniędzy przez samorządy, ale chcemy zahamować proces narzucania na nie kolejnych zadań, bez adekwatnego wsparcia z budżetu państwa" - dodał Tyszkiewicz.

Prace nad przygotowaniem skargi do TK trwały kilka lat. Uczestniczyło w nich wielu prawników, m.in. prof. Michał Kulesza (zmarł w styczniu 2013 r.), który w latach 90. był jednym z autorów refom administracyjnych w Polsce. Wskazywał on, że wniosek lubuskich gmin będzie skuteczny, jeśli zbada się, jak ustawy wpłynęły na finanse wszystkich szczebli samorządów.

"Bazując na tym założeniu nie powstał jeden wniosek, lecz kilka, które precyzują konkretną sytuację samorządów o różnej charakterystyce tj. gminy wiejskiej, wiejsko-miejskiej i miasta. Niebawem do TK trafi też wniosek przygotowany w imieniu powiatu nowosolskiego" - wyjaśnił prezydent Nowej Soli.

Podstawą wniosków do Trybunału Konstytucyjnego jest m.in. artykuł 167. konstytucji, który mówi, że "jednostkom samorządu terytorialnego zapewnia się udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.