PARTNER PORTALU
  • BGK

Sąd: Miasto nie musi przedłużać użytkowania wieczystego. Prawnicy: to niebezpieczny precedens

  • Propertynews.pl    25 września 2014 - 15:34
Sąd: Miasto nie musi przedłużać użytkowania wieczystego. Prawnicy: to niebezpieczny precedens

Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku rozstrzygającym sprawę toczącą się między Global Partners Investment Fund, potencjalnym inwestorem projektu nieruchomościowego na terenach Skry, a miastem uznał, że miasto nie jest zobowiązane do przedłużenia użytkowania wieczystego terenu zarządzanego przez Skrę. Według prawników to precedens, który może zagrozić wszystkim posiadaczom wieczystego użytkowania w kraju. Sprawa trafi do Sądu Najwyższego.
Sąd Apelacyjny uznał, że miasto nie jest zobowiązane do przedłużenia użytkowania wieczystego terenu zarządzanego przez Skrę w centrum Warszawy. Wyrok wydany przez Sąd Apelacyjny w Warszawie poddaje w wątpliwość stabilną dotychczas pozycję posiadaczy praw użytkowania wieczystego w Polsce.

Czytaj też: Ewidencja gruntów w użytkowaniu wieczystym według RIO

- Wyrok wydany w przypadku Skry oznacza, że właściciele domów, sklepów, żaden obywatel lub firma, która posiada nieruchomości w ramach użytkowania wieczystego nie może mieć absolutnie żadnej pewności, że polskie organy sądownicze potwierdzą obowiązek właściciela gruntu przedłużenia im prawa użytkowania wieczystego - powiedział Michael Holland, przedstawiciel konsorcjum Skra

- Obecna sytuacja stwarza niedopuszczalny poziom niepewności dla posiadaczy nieruchomości, niezależnie czy chodzi o własność w postaci domów, sklepów, biur, fabryk i czy należą do polskich obywateli lub przedsiębiorstw, czy też inwestorów zagranicznych - dodaje Michael Holland.

Wyrok Sądu Apelacyjnego oznacza, że nie ma pewności, czy polskie sądownictwo będzie przyznawać przedłużenie praw użytkowania podmiotom posiadającym nieruchomości w ramach użytkowania wieczystego. Firma podjęła decyzję o skierowaniu skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego.

- Decyzja Sądu Najwyższego będzie miała istotny wpływ na przyszłość użytkowania wieczystego, jego stabilność od strony prawnej, popularność i finansowanie wszelkich inwestycji w ramach tego tak często używanego tytułu prawnego - powiedział Bartosz Krużewski z Clifford Chance, międzynarodowej kancelarii prawnej reprezentującej inwestorów Skra.

Użytkowanie wieczyste jest prawem dotyczącym gruntów publicznych, jest ono bardzo zbliżone do prawa własności. Użytkowanie wieczyste jest przyznawane na okres od 40 do 99 lat. Po jego wygaśnięciu, właściciel ma prawo do przedłużenia jej na kolejny okres od 40 do 99 lat.

Czytaj też: Gminy nie chcą rezygnować z dochodów za użytkowanie wieczyste

Podczas sesji inauguracyjnej Property Forum 2014, jaka odbyła się 22. września br. w Warszawie, paneliści zwrócili uwagę na konstrukcję wieczystego użytkowania i zagrożeń dla potencjalnych inwestorów. - Taka forma prawna często przeraża zagranicznych inwestorów i zmniejsza ich chęć do przejmowania projektów nie będących własnością dewelopera. Trudno im się dziwić, a ewentualne zmiany w tej materii wciąż są pieśnią przyszłości - mówił Przemysław Krych, prezes Griffin Real Estate.

Fundusz Global Partners Investment chce wybudować wieżowce biurowo-mieszkaniowe na terenie Klubu Sportowego Skra w Warszawie.

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.