Sąd uchylił decyzje ws. sołectw w Jarocinie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił w piątek sześć postanowień Wojewody Wielkopolskiego, który nie zgodził się powołanie w Jarocinie sołectw - poinformował radny miasta Jarocin Robert Kaźmierczak.
Sąd uchylił decyzje ws. sołectw w Jarocinie

Informacje potwierdził rzecznik wojewody wielkopolskiego. "Sąd uchylił decyzje wojewody w sprawie sołectw w Jarocinie, choć częściowo podzielił nasze wątpliwości. Prawdopodobnie odwołamy się od tego rozstrzygnięcia, ale dopiero po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia decyzji sądu" - powiedział Tomasz Stube.

Czytaj też: Sołectwo czy dzielnica? To ma znaczenie

W marcu radni Jarocina podjęli uchwały, w których w miejsce zlikwidowanych dzielnic powołali sześć sołectw. Zmiana ta miała pozwolić na zaoszczędzenie części pieniędzy dzięki funduszowi sołeckiemu.

Środki z funduszu są przeznaczane na realizację przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców. Według wyliczeń radnych w 2014 roku byłoby to ponad 20 tys. zł dla sołectwa. Prawo stanowi, że gmina otrzymuje zwrot części wydatków wykonanych w ramach tego funduszu z budżetu państwa.

Pod koniec kwietnia wojewoda wielkopolski wydał rozstrzygnięcia nadzorcze orzekające nieważność tych sześciu uchwał rady miejskiej w Jarocinie, uznając, że miasto Jarocin, jako jedna z większych w województwie wielkopolskim jednostek organizacyjnych na prawach miejskich, nie ma umocowania prawnego do tworzenia "wiejskich" jednostek pomocniczych.

Radni Jarocina uznają, że ustawa o samorządzie gminnym daje radom prawo do podziału na dowolny rodzaj jednostek pomocniczych.

Wyrok nie jest prawomocny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU