PARTNER PORTALU
  • BGK

Sądy bardziej zaufają internetowi

  • PAP    14 czerwca 2012 - 08:07
Sądy bardziej zaufają internetowi

Zastąpienie dokumentów papierowych przesyłanych między sądami a Krajowym Rejestrem Karnym ich odpowiednikami przekazywanymi drogą elektroniczną przewiduje koncepcja przygotowana w resorcie sprawiedliwości. Zmiana ma przyspieszyć obieg informacji.
Po planowanej nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym regułą miałaby się stać elektroniczna wymiana dokumentów dotyczących skazanych pomiędzy sądami a KRK. Chodzi o karty rejestracyjne, zawiadomienia o zmianach ewidencyjnych, informacje o ponownym skazaniu oraz zawiadomienia o udzieleniu skazanemu zezwolenia na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego.

"Obowiązkiem sądów, w których stan przygotowań techniczno-organizacyjnych na to pozwoli, będzie przekazywanie dokumentów do rejestru za pośrednictwem systemu teleinformatycznego" - głosi projekt założeń zamieszczony na stronach MS. Zmiana miałaby być wprowadzana stopniowo i początkowo część sądów nadal przesyłałaby dokumenty papierowe, inne zaś posługiwałyby się już drogą elektroniczną.

Według resortu sprawiedliwości przepływ dokumentów między sądami a rejestrami karnymi został już w całości zinformatyzowany w Holandii, Luksemburgu oraz Portugalii. Prace nad taką zmianą toczą się w większości pozostałych państw Unii Europejskiej.

Projekt założeń nowelizacji przepisów o KRK obecnie jest na etapie uzgodnień.

We wrześniu zeszłego roku została uchwalona inna nowelizacja ustawy o KRK, zgodnie z którą dostosowano przepisy do regulacji europejskich. Chodziło o zasady wymiany informacji w ramach europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych (system ECRIS). Ponadto m.in. przewidziano możliwość składania wniosków i zapytań oraz uzyskiwania informacji z KRK drogą elektroniczną. Część zmian weszła w życie z końcem kwietnia, inne mają być wprowadzone od początku przyszłego roku.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.