• PARTNERZY PORTALU

Sądy do likwidacji

Znikną sądy rejonowe, których jest najwięcej. Ministerstwo Sprawiedliwości planuje rewolucję w sądownictwie. Zamiast trzech szczebli będą dwa.
Sądy do likwidacji
Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza zlikwidować sądy rejonowe. Fot. Mat. prasowe

Zdaniem pomysłodawców w ten sposób więcej sędziów dostanie szansę na awans zawodowy. Powstaną też średniej wielkości sądy, które mają stać się lekarstwem na zbyt długie procesy – informuje „Rzeczpospolita”.

Celem reformy ma być uproszenie struktury sądownictwa. Sądy okręgowe zawsze będą orzekały jako sądy pierwszej instancji a apelacyjne jako drugiej – tłumaczy wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

O spłaszczeniu dzisiejszej struktury sądownictwa mówiło się od lat. Ostatnio planował ją Jarosław Gowin jako minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska.

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Sądy powiatowe dawno miały znikać, samorządy to kliki przestępcze mające wpływ na sądy rejonowe ,taka patologia w Państwie prawa jest dłużej niedopuszczalna w obrocie prawnym.

polityk prawicowy, 2016-04-05 06:02:38 odpowiedz

"w ten sposób więcej sędziów dostanie szansę na awans zawodowy" - to w tym celu reformuje się sądownictwo? Nie dla lepszej obsługi obywateli? Nie dla usprawnienia wymiaru sprawiedliwości?

leda, 2016-04-04 22:00:49 odpowiedz

O i nikt nie protestuje?nie krytykuje?Za PO już byłby wrzask..że to zamach na dostępność do sądu,nawet koalicjant by protestował...

chłopek, 2016-04-04 11:59:06 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE