PARTNER PORTALU
 • BGK

Sądy do likwidacji

 • PAP/JL    4 kwietnia 2016 - 07:03
Sądy do likwidacji
Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza zlikwidować sądy rejonowe. Fot. Mat. prasowe

Znikną sądy rejonowe, których jest najwięcej. Ministerstwo Sprawiedliwości planuje rewolucję w sądownictwie. Zamiast trzech szczebli będą dwa.
Zdaniem pomysłodawców w ten sposób więcej sędziów dostanie szansę na awans zawodowy. Powstaną też średniej wielkości sądy, które mają stać się lekarstwem na zbyt długie procesy – informuje „Rzeczpospolita”.

Celem reformy ma być uproszenie struktury sądownictwa. Sądy okręgowe zawsze będą orzekały jako sądy pierwszej instancji a apelacyjne jako drugiej – tłumaczy wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

O spłaszczeniu dzisiejszej struktury sądownictwa mówiło się od lat. Ostatnio planował ją Jarosław Gowin jako minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • wielbiciel, 2016-12-12 14:15:34

  Dziwny ten naród i ten PIS ..jak za PO chciano zlikwidować niektóre niepotrzebne sady to był wrzask,strajk, nawet koalicyjny PSL strajkował....podobnie z Prokuraturą...teraz cisza,wszystkim się to podoba..odnoszę wrażenie że ten naród musi być trzymany krótko..PO to byli chyba harcerze.......  rozwiń
 • polityk prawicowy, 2016-04-05 06:02:38

  Sądy powiatowe dawno miały znikać, samorządy to kliki przestępcze mające wpływ na sądy rejonowe ,taka patologia w Państwie prawa jest dłużej niedopuszczalna w obrocie prawnym.
 • leda, 2016-04-04 22:00:49

  "w ten sposób więcej sędziów dostanie szansę na awans zawodowy" - to w tym celu reformuje się sądownictwo? Nie dla lepszej obsługi obywateli? Nie dla usprawnienia wymiaru sprawiedliwości?