PARTNER PORTALU
  • BGK

Sądy nadal dzielą koalicję

  • PAP    8 maja 2013 - 08:28
Sądy nadal dzielą koalicję

Minister sprawiedliwości Marek Biernacki, który we wtorek spotkał się z klubem PSL, podkreślił, że w sprawie sądów rejonowych stoi na tym samym stanowisku co Jarosław Gowin.
Z kolei ludowcy nadal popierają obywatelski projekt znoszący rządową reformę tych sądów.

Zarówno Biernacki, jak i szef klubu PSL Jan Bury zgodnie deklarowali jednak wolę poprawy wzajemnej komunikacji i konsultacji ws. kolejnych projektów resortu sprawiedliwości.

„Mieliśmy krótkie spotkanie z panem ministrem Biernackim na temat jego celów, zamierzeń, nowego otwarcia, jakie zaproponuje resort sprawiedliwości. Mamy deklarację od pana ministra, że w najbliższym czasie będzie spotkanie dłuższe, robocze, gdzie już bardziej szczegółowo zapozna nas ze swoimi propozycjami" - powiedział dziennikarzom po spotkaniu Bury.

Podkreślił, że w sprawie reorganizacji sądów rejonowych nadal jest różnica zdań między klubem PSL a resortem sprawiedliwości. „Każdy idzie swoja drogą" - ocenił szef klubu PSL.

Bury zaznaczył przy tym, że rozumie, że nowy minister sprawiedliwości „zaczyna sprawy od swojego otwarcia, swoich propozycji i nie będzie wracał do projektów, które zakończył jego poprzednik".

Z kolei Biernacki zauważył, że z klubem PSL spotkał się wcześniej niż z własnym - PO. Zaznaczył, że rozmowa z PSL dotyczyła spraw, które koalicja rządząca chciałaby zrealizować w tej kadencji.

„One są bardzo ambitne" - podkreślił. Wymienił wśród nich przyspieszenie postępowań prokuratorskich oraz uproszczenie postępowania sądów gospodarczych. Minister sprawiedliwości powiedział, że w sprawie reorganizacji sądów rejonowych PO różni się od PSL.

„Być może reforma sądów powinna przebiegać w inny sposób, ale zaczęliśmy od reorganizacji sądów rejonowych, jesteśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy" - powiedział.

„Nie chciałbym, aby różnica zdań między PO a PSL, czy nawet ministerstwem ważyła na tym, że zaprzestaniemy tej reformy. (...). Minister Gowin pracował nad bardzo szerokim pakietem spraw, których nie zdążył już państwu zaprezentować, które zostaną w niedługim czasie przedstawione posłom, koalicjantom, później też państwu" - zapowiedział Biernacki.

Podkreślił, że na każdym etapie prac będzie się starał informować koalicjanta.

Dopytywany, czy jest szansa, że kolejnym rozporządzeniem minister przywróci na przykład część zniesionych sądów rejonowych Biernacki odparł: „nie przywykłem głową rozbijać ściany".

Od stycznia - decyzją Gowina - 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Reforma, jeszcze zanim weszła w życie, wywołała liczne protesty, zarówno środowiska sędziowskiego, jak i polityków. Rozporządzenie ministra w sprawie reorganizacji sądów krytykowała zarówno cała opozycja, jak i koalicyjny PSL.

Sprawą zajął się również Trybunał Konstytucyjny, który orzekł, że przepis Prawa o ustroju sądów powszechnych, na podstawie którego Gowin wydał rozporządzenie w sprawie sądów, jest zgodny z konstytucją. Skargi w tej sprawie złożyły grupa posłów (głównie z PSL) i Krajowa Rada Sądownictwa.

W odpowiedzi na rozporządzenie resortu sprawiedliwości, przy wsparciu ludowców, powstał obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych, który wyszczególnia wszystkie istniejące przed reorganizacją sądy wraz z ich okręgami.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.