PARTNER PORTALU
 • BGK

Sądy po reorganizacji bez utrudnień

 • PAP    2 stycznia 2013 - 17:12
Sądy po reorganizacji bez utrudnień

Pierwszy dzień funkcjonowania sądów rejonowych po reorganizacji upłynął bez poważniejszych utrudnień w funkcjonowaniu placówek. Rozmówcy wskazują, że problemy mogą się pojawić w przyszłości. Część sędziów chce przeniesienia w stan spoczynku.
Od nowego roku 79 z ponad 300 sądów rejonowych zostało zniesionych i przekształconych w wydziały zamiejscowe innych, najczęściej większych jednostek. Według resortu sprawiedliwości dzięki temu sądy będą lepiej służyć obywatelom. Reorganizację krytykują środowiska sędziowskie, zaskarżono ją też do Trybunału Konstytucyjnego.

Czytaj też: Platforma z reorganizacją sądów zda się na TK?

Krajowa Rada Sądownictwa otrzymała dotychczas 19 wniosków sędziów znoszonych sądów o przeniesienie ich w stan spoczynku, do Ministerstwa Sprawiedliwości do końca roku wpłynęło w tej sprawie 77 wniosków sędziów. "Minister postanowił nie przekazywać tych wniosków do rozpoznania Krajowej Radzie Sądownictwa" - powiedziała w środę rzeczniczka resortu Patrycja Loose. Sędziowie złożyli więc odwołania - rozpozna je Sąd Najwyższy.

Do SN dotychczas wpłynęły 142 odwołania sędziów sądów rejonowych od decyzji ministra sprawiedliwości w sprawie przeniesienia na inne miejsce służbowe - poinformował w środę zespół prasowy SN. Rozpozna je Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych SN. "Odwołania te wnoszą sędziowie z różnych znoszonych sądów. Na razie nie został jeszcze wyznaczony termin ich rozpoznania, nie zapadła też decyzja, czy będą one rozpatrywane łącznie" - powiedziała Teresa Pyźlak z zespołu prasowego SN.

Czytaj też:  Reorganizacja sądów jest przesądzona

Zmiana siedziby głównej sądu rejonowego dla interesantów oznacza głównie to, że inaczej trzeba będzie tytułować pisma kierowane do sądu z nową "centralą", a także to, że wpłaty muszą kierować na numer konta sądu, który stał się siedzibą główną. Osoby, które mają rozłożone płatności na raty - grzywny, opłaty sadowe czy inne od teraz muszą dokonać wpłaty na nowe konto sądu macierzystego. Prezesi sądów mieli poinformować o tym dłużników.

Zmiany krytykują organizacje sędziowskie. Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" w komunikacie napisało m.in.: "1 stycznia 2013 r. żegnamy 79 sądów rejonowych, zlikwidowanych przez ministra sprawiedliwości z nieracjonalnych powodów, dla zrealizowania politycznych ambicji".

"Stowarzyszenie nie zaprzestanie działań zmierzających do tego, aby miasta i powiaty zdegradowane przez ministra sprawiedliwości odzyskały należne im i szanowane przez dziesiątki, a niekiedy setki lat prawo do posiadania własnego organu sądowego. Mamy nadzieję, że ich mieszkańcy oraz władze samorządowe również tych działań nie zaprzestaną" - zaznaczyła "Iustitia".

Na stronie internetowej stowarzyszenia zamieszczona została też - przypominająca nekrolog - czarna ramka, w której wymienione zostały nazwy wszystkich zniesionych sądów oraz zdanie: "Zlikwidowane z dniem 1 stycznia 2013 r. przez władzę wykonawczą Rzeczypospolitej Polskiej w osobie ministra Jarosława Gowina".

REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Teofil, 2013-01-02 21:54:47

  To ci dopiero rady! Myślą,myślą! Aż ich głowa boli od tego myślenia.Bez sensu.
 • ZNOW TO SAMO!!!!!!!!!!!!!, 2013-01-02 21:38:46

  niektórzy ciągl e powtarzaja to co mialo sie nie zdarzac. jak przemysla swoje posuniecia to niech dają znać...
 • Łupek, 2013-01-02 19:12:39

  Niektórzy mają już wszystkiego dość! Nie ma monopolu na złe samopoczucie!