PARTNER PORTALU
  • BGK

Sądy rejonowe muszą zostać

  • GK    22 października 2012 - 10:54
Sądy rejonowe muszą zostać

Reforma sądownictwa jest sprzeczna z ideą samorządności i skierowana przeciwko wspólnotom lokalnym. Może doprowadzić do powstania sędziów drugiej kategorii, a w następnym kroku do likwidacji prokuratur a nawet komend policji.
Do takich m.in. konkluzji doszli zgromadzeni w sali konferencyjnej I LO w Miliczu goście z samorządów dolnośląskich i wielkopolskich oraz parlamentu.

Zwrócili także uwagę na to, że w obiegu prawnym istnieje rozporządzenie o likwidacji 79 sądów rejonowych, a nie powstało do dziś rozporządzenie o powołaniu wydziałów zamiejscowych.

Czytaj też: 79 sądów rejonowych wydziałami zamiejscowymi  

Poza tym, według nich, kuriozalnym pociągnięciem wydaje się likwidacja sądów w miastach, gdzie funkcjonują zakłady karne, Strzelin – Wołów – Rawicz.

Dyskutanci podnieśli także wysoką sprawność orzekania w sądach rejonowych i bezsensowne porównania z ośrodkami wielkomiejskimi – Warszawy, Krakowa, Katowic.

Poseł Marek Łapiński przyznał, że został niemile zaskoczony, podobnie jak większość klubu parlamentarnego PO, rozporządzeniem ministra sprawiedliwości. Uważa, że taka debata wiele wnosi do dyskusji na temat ustroju sądów w Polsce jak i ustroju RP.

– Każda tego typu decyzja powinna uwzględniać interes Polski lokalnej, Polski prowincjonalnej – dodał.

Zebrani uzgodnili wspólne stanowisko, skierowane do premiera Donalda Tuska wraz z zaproszeniem do spotkania, w którym samorządowcy i sędziowie przedstawią premierowi swoje argumenty przeciwko likwidacji instytucji powiatowych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.