Samoopodatkowanie gmin: będzie nowelizacja przepisów

Związek Gmin Wiejskich RP od wielu lat zabiega o likwidację samoopodatkowania gmin w zakresie podatku od nieruchomości, czyli o likwidację absurdu polegającego na przekładaniu pieniędzy, w ramach gminnych budżetów, z jednej kieszeni do drugiej.
Samoopodatkowanie gmin: będzie nowelizacja przepisów
Dla gmin wiejskich samoopodatkowanie jest bardzo ważne. Fot. fotolia

Powstał senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (druk sejmowy nr 3581). Pojawienie się tego projektu, bazującego na petycji skierowanej do Senatu przez wójta gminy Ostrów Mazowiecka, spowodowało ze strony ZGWRP szereg konsultacji i zabiegów, aby nie utknął on w przysłowiowej „zamrażarce” tylko trafił jak najszybciej pod obrady obu izb parlamentu.

- Wiemy z doświadczenia, że zbyt wiele ważnych dla nas spraw nigdy nie posunęło się dalej niż etap wniesienia projektu. Proponowana przez Senat nowelizacja przewiduje ustawowe zwolnienie przedmiotowe dotyczące gruntów i budynków lub ich części stanowiących własność gminy, z wyjątkiem tych, które zajęte są na działalność gospodarczą lub tych, które są w posiadaniu innych niż gmina jednostek finansów publicznych oraz pozostałych podmiotów – oświadcza Związek Gmin Wiejskich RP.

Gmina nalicza i pobiera podatek od siebie samej

W opinii ZGWRP potrzeba wprowadzenia zwolnienia sprowadza się do wyeliminowania tych przypadków, w których gmina występująca jako podmiot prawa publicznego, nalicza i pobiera podatek od siebie samej, czyli gminy jako podmiotu cywilnoprawnego (właściciela nieruchomości).

Zarząd ZGWRP, pozytywnie opiniując projekt Senatu, wskazał, że dla gmin wiejskich samoopodatkowanie, w odniesieniu do zasobów gminnych, miało i ma kapitalne znaczenie szczególnie w odniesieniu do dróg gminnych niebędących  drogami publicznymi. Ich długość w wielu gminach wyraża się w setkach kilometrów, co z kolei przekłada się na dziesiątki hektarów powierzchni działek. A właśnie te hektary w gminach wiejskich stanowią o znacznych kwotach podatkowych, które gmina musi płacić sama sobie.

Zlikwidowanie tego absurdu ma też, w uzasadnieniu Senatu, zapewnić osiągnięcie jednolitego postrzegania obowiązków gmin jako płatników podatku od nieruchomości. W konsekwencji rozwiązany zostanie także problem zaniżania części wyrównawczej subwencji ogólnej dla gmin, które dotychczas realizowały swoje obowiązki na gruncie podatku od nieruchomości.

Zgodnie z propozycją Senatu, nowe przepisy obowiązywać mają od 1 stycznia 2016 roku. Projekt ten, bardzo krótki w swej treści (tylko dwa artykuły), ale brzemienny w skutkach dla gmin wiejskich, wymagał także uzgodnień ZGWRP z pozostałymi korporacjami samorządowymi. Kwestia samoopodatkowania samorządów wykracza bowiem poza drogi wiejskie i dotyczy wielu innych składników mienia gminnego. Siłą rzeczy inny zakres jest istotny dla miast i metropolii, a inny dla gmin wiejskich.

Jednak wszczęcie dyskusji i procedowania obejmujący swym zasięgiem rozwiązania systemowe, szczególnie w obliczu kończącej się kadencji parlamentu, miałoby jedyny finał, czyli „zamrażarkę”. Dlatego ważnym dla związku był efekt negocjacji dający przyzwolenie na ograniczenie zmian w interesie gmin wiejskich.

Projekt ustawy nie może trafić do zamrażarki

We wtorek, 7 lipca, Sejm rozpoczął proces legislacyjny tej ustawy. Późnym wieczorem odbyło się pierwsze czytanie projektu i bez sprzeciwu, jednogłośnie, Sejm podjął decyzję o skierowanie projektu ustawy do dalszych prac w komisjach samorządu i finansów.

Obserwujący obrady Sekretarz Generalny ZGWRP Leszek Świętalski, po decyzji Sejmu, wraz z przedstawicielami Ministerstwa Finansów rozpoczął intensywne konsultacje z posłami – członkami tychże komisji. Lobbing okazał się skuteczny i już następnego dnia (8 lipca) wieczorem projekt ustawy rozpatrzyły komisje na swoim wspólnym posiedzeniu.

Projekt został przyjęty jednomyślnie (przy wsparciu strony rządowej i Biura Legislacyjnego Sejmu) i skierowany do II czytania, co najprawdopodobniej nastąpi już na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Należy sądzić, że ta kontrowersyjna sprawa znajdzie niebawem swój pozytywny epilog i nie będzie już nie tylko przekładania gminnych pieniędzy „z kieszeni do kieszeni”, ale także podstaw do restrykcji ze strony organów kontrolnych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Gminy teraz nawet te najbiedniejsze, będą mieć basenk, spa, korty tenisowe itd. Doskonale znam to słowiańskie podejście "życie ponad stan, co mnie tam"!!!

anty urzędnik, 2015-07-14 00:48:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU