PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd będzie finansował lotnisko w Szymanach do 2030 r.

  • PAP    24 czerwca 2014 - 15:37
Samorząd będzie finansował lotnisko w Szymanach do 2030 r.

Radni woj. warmińsko-mazurskiego zdecydowali we wtorek o wydłużeniu finansowania regionalnego lotniska w Szymanach z 6 do 16 lat, tj. do końca 2030 roku. Lotnisko będzie finansowane z obligacji krótko- i długoterminowych.
Radni woj. warmińsko-mazurskiego na wtorkowej sesji sejmiku przyjęli uchwałę, w której samorząd regionu zobowiązuje się do finansowania regionalnego portu lotniczego w Szymanach k. Szczytna do końca 2030 roku.

Zdecydowano, że lotnisko będzie dofinansowywane z obligacji krótko- i długoterminowych. Obligacje krótkoterminowe o terminie wykupu do połowy 2016 roku będą o wartości 30 mln zł, zaś obligacje długoterminowe o terminie wykupu do końca 2030 roku będą o wartości 45 mln zł.

"Emisja obligacji długoterminowych zapewni finansowanie wydatków inwestycyjnych, zaś emisja obligacji krótkoterminowych jest niezbędna w celu pokrycia wydatków niekwalifikowanych dotyczących podatku VAT" - czytamy w uzasadnieniu przyjętej we wtorek uchwały. Za jej przyjęciem głosowali radni wszystkich klubów w sejmiku.

Lotnisko regionalne w Szymanach pod Szczytnem ma zostać uruchomione za rok, a spółka, która koordynuje prace związane z jego uruchomieniem w 100 procentach należy do samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Pierwotnie władze regionu chciały dofinansowywać lotnisko przez 6 lat po uruchomieniu, wtorkowa uchwała wydłuża jednak ten okres do 16 lat, tj. do końca 2030 roku.

Czytaj też: Na lotnisko w Szymanach będzie można dojechać pociągiem

Samorząd województwa zobowiązał się do pokrywania tych wydatków z dochodów własnych, zaś zabezpieczeniem wykonania zobowiązań z tytułu obligacji będzie hipoteka ustanowiona na nieruchomościach lotniska w Szymanach.

Tworzenie regionalnego lotniska w Szymanach współfinansowane jest środkami unijnymi, a wartość inwestycji szacowana jest na 205 mln zł. Obecnie spółka, która koordynuje prace związane z uruchomieniem lotniska (Warmia i Mazury sp. z.o.o.) rozstrzygnęła konkurs na budowę pola wzlotów i budowę budynku lotniskowej straży pożarnej, a w połowie przyszłego tygodnia ma zostać rozstrzygnięty konkurs na budowę terminala (poprzedni został unieważniony, w obecnym startuje 12 firm).

Odpowiedzialny za nadzór nad powstawaniem portu lotniczego wicemarszałek Witold Wróblewski na wtorkowej sesji sejmiku poinformował także, że samorząd województwa uzgodnił z gminą Szczytno kwestie zbudowania zupełnie nowej drogi o długości 1,4 km, prowadzącej z drogi krajowej do terminala.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.