PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd jak kolos na glinianych nogach. "Może go zmienić każda większość parlamentarna"

  • Michał Nowak    6 września 2017 - 13:51
Samorząd jak kolos na glinianych nogach. "Może go zmienić każda większość parlamentarna"
Marszałek woj. małopolskiego Jacek Krupa zwraca uwagę, że dla samorządu terytorialnego – za wyjątkiem gmin – nie ma gwarancji konstytucyjnych. Fot. Twitter

Samorządowcy obawiają się zmian, które w każdej chwili może im zgotować władza centralna. Ale MSWiA zapewnia, że wszelkie działania, które miałyby zagrażać samorządom, to tylko dyskusja medialna.
• Samorząd w dużej mierze funkcjonuje na podstawie ustaw a te może zmienić każda większość parlamentarna – uważa Jacek Krupa.

• Projekty poselskie, które są najbardziej szkodliwe dla samorządów, nie są dyskutowane na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego – podnosi Ludwik Węgrzyn.

• Mówienie, że rząd chce zlikwidować samorząd, to tylko dyskusja medialna – odpowiada Sebastian Chwałek.

Wycofanie się z pomysłu dwukadencyjności w samorządach nie zlikwidowało wcale napięć w relacjach władz lokalnych i regionalnych z władzą centralną. Samorządowcy cały czas skarżą się na brak dialogu ze stroną rządową i obawiają się, że niekorzystne dla nich zmiany mogą nadejść w każdej chwili. Temat ten został poruszony podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Marszałek woj. małopolskiego Jacek Krupa zwraca uwagę, że dla samorządu terytorialnego – za wyjątkiem gmin – nie ma gwarancji konstytucyjnych. – Kwestie szczebla powiatowego czy wojewódzkiego są regulowane ustawami, które może zmienić każda większość parlamentarna, jeśli tylko będzie miała na to ochotę – tłumaczy Jacek Krupa. – Popełniliśmy jako samorządy grzech zaniechania, bo przez 27 lat patrzyliśmy na dobre efekty naszej pracy, a nie przyszło nam do głowy, że to wszystko może zostać podważone. Gdyby podstawowe zadania samorządu zostały wpisane do konstytucji, mielibyśmy zupełnie inną sytuację – zaznacza.

Krupa zwraca uwagę, że po 1990 r. – nie licząc wprowadzenia nowego podziału terytorialnego – nie dokonały się żadne ważne zmiany w prawie dla samorządów.

– Powinniśmy pójść dalej, powinniśmy żądać dalszej reformy, dalszej decentralizacji. Pytam się: czemu służy konkurencja pomiędzy wojewodą a marszałkiem? To jest tracenie pieniędzy, czasu i energii ludzkiej – ocenia marszałek.

Ludwik Węgrzyn, starosta bocheński oraz prezes Związku Powiatów Polskich, zwraca też uwagę na inny problem: - Na komisję wspólną rządu i samorządu trafiają te projekty, które są realizowane drogą rządową, ale nie projekty poselskie, które robią wiele złego i wymagają szczególnych konsultacji – mówi Węgrzyn.

Jednym z takich projektów był ten, który zakładał powiększenie terytorium Warszawy o otaczające ją gminy. Ostatecznie pomysł został porzucony, ale zapisał się w pamięci jako podręcznikowy przykład braku konsultacji z samorządami.

- Jest brak komunikacji ze stroną rządową na każdym szczeblu. Ze starostami wojewoda nie spotkał się od początku swoich rządów. Dialog jest teraz taki, jak myśliwego z zającem – ocenia Węgrzyn.

Co na to MSWiA?

- Jako rząd mamy zupełnie inne spojrzenie na samorząd. Wydaje mi się, że nasze podejście nie jest tak złe jak się przedstawia – twierdzi Sebastian Chwałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. – W obecnej kadencji komisja wspólna zebrała się 21 razy. Trwają też prace w jedenastu stałych zespołach problemowych. Można wspomnieć o pieniądzach z 500 plus, które zostały przeznaczone w bardzo dużej ilości właśnie na samorządy. Ja zawsze podkreślam, że samorząd to zdobycz państwa polskiego. Proszę mi pokazać w którym miejscu rząd chce zlikwidować samorząd? To tylko dyskusja medialna – mówi Chwałek.

Jako dobry przykład współpracy rządu z samorządem wiceminister wskazuje na ustawę metropolitalną dla woj. śląskiego.

W kwestii projektów poselskich, Chwałek podkreśla, że obowiązkiem rządu jest komunikowanie na komisji wspólnej wszystkich kwestii dotyczących samorządu, które są przekładane przez rząd. Dodaje, że inicjatywę poselską wprost zapewnia konstytucja i tego zmienić nie można

- Odkąd mamy parlament wybierany w demokratycznych wyborach, posłowie mogą przedłożyć do laski marszałkowskiej każdy projekt. W ramach KWRiST podjęliśmy takie wspólne ustalenia, że jeżeli tylko będzie czas, by zaopiniować czy porozmawiać na temat projektów poselskich, to będziemy o tym rozmawiali. Ale ograniczenia inicjatywy ustawodawczej posłom to rzecz, której nie możemy zrobić – argumentuje wiceminister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Kawałek Suwerena, 2017-09-06 14:53:54

    Z KONSTYTUCJI: "Art. 15. Ustrój terytorialny Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia decentralizację władzy publicznej. Zasadniczy podział terytorialny państwa uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze lub kulturowe i zapewniający jednostkom terytorialnym zdolność wykonywania zadań publicznych o...kreśla ustawa. Art. 16. Ogół mieszkańców jednostek zasadniczego podziału terytorialnego stanowi z mocy prawa wspólnotę samorządową. Samorząd terytorialny uczestniczy w sprawowaniu władzy publicznej. Przysługującą mu w ramach ustaw istotną część zadań publicznych samorząd wykonuje w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność." KTO KONSTYTUCJĘ IGNORUJE - BĘDZIE UKARANY  rozwiń