PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice: chcą upowszechnić wśród mieszkańców znajomość budżetu miasta

  • PAP    7 stycznia 2016 - 16:57
Katowice: chcą upowszechnić wśród mieszkańców znajomość budżetu miasta
Prezydentowi miasta Marcinowi Krupie zależy, aby sposób wydawania miejskich pieniędzy był czytelny dla mieszkańców (Marcin Krupa, prezydent Katowic, fot. Mat. prasowe)

Samorząd Katowic chce upowszechnić wśród mieszkańców znajomość budżetu miasta. Urzędnicy po raz pierwszy zdecydowali o przedstawieniu katowiczanom tego najważniejszego dokumentu finansowego miasta w przystępnej, syntetycznej formie - w internecie i w wersji drukowanej.
„Jest to pierwsze wydanie, nad którym będziemy dalej pracować oraz - stosownie do uwag i propozycji zainteresowanych - udoskonalać kolejne wersje, by dokument był jeszcze bardziej przystępny, przejrzysty i zrozumiały” – zapowiedziała w czwartek skarbnik Katowic Danuta Kamińska.

W tym roku wpływy do budżetu Katowic wyniosą prawie 1,7 mld zł, a łączne wydatki ponad 1,8 mld zł. Co piąta złotówka trafi na inwestycje. Część zadań została wskazana przez samych mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego. Tegoroczny budżet miasta samorządowcy określają jako prorozwojowy i sprzyjający zwiększeniu potencjału Katowic w kolejnych latach.

W publikacji w przejrzystą, graficzną formę ujęte zostały m.in. dochody i wydatki miasta, remonty i planowane wydatki majątkowe z podziałem na dzielnice, czy koszty zadań realizowanych z Budżetu Obywatelskiego.

Prezydentowi miasta Marcinowi Krupie zależy, aby sposób wydawania miejskich pieniędzy był czytelny dla mieszkańców. „To bardzo ważne, żeby mieszkańcy zdawali sobie sprawę, z jakich źródeł miasto pozyskuje środki oraz ile publicznych pieniędzy przeznaczonych zostanie na poszczególne działania” – powiedział prezydent.

Przedstawiciele samorządu akcentują m.in. jakie wydatki będą w tym roku ponoszone na edukację dzieci i młodzieży, zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, transport publiczny, pomoc i politykę społeczną dla potrzebujących, profilaktykę ochrony zdrowia, gospodarowanie zasobami komunalnymi i mieszkaniowymi oraz działalność kulturalną i sportową.

Publikacja „Budżet w pigułce” jest dostępna w wersji elektronicznej pod adresem: www.katowice.eu/miasto. Pełną wersję budżetu miasta można znaleźć na stronie internetowej: www.katowice.eu w zakładce „Finanse i majątek miasta”.

Oprawa graficzna wydawnictwa nawiązuje do sposobu identyfikacji wizualnej miasta i logotypu Katowic – serca. Podstawa (kolor szary, czarny) to administracja, kolor fioletowy - edukacja, zielony - gospodarka komunalna itp.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.