PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorząd ma swój własny kościół

 • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski    14 lipca 2011 - 07:43
Samorząd ma swój własny kościół

Marszałek województwa małopolskiego jest właścicielem kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej. Wprawdzie nie utrzymuje go z budżetowych pieniędzy, ale wkrótce może to się zmienić.
Pomieszczenia do wykonywania praktyk religijnych i skorzystania z posługi kapłana to już w instytucjach publicznych niemal norma – informuje „Dziennik Polski”.

W szpitalach czy na lotniskach znajdują się jednak kaplice, ale kościół należący do instytucji to rozwiązanie raczej niespotykane.

Tak właśnie jest na terenie Szpitala Specjalistycznego im. Babińskiego w krakowskim Kobierzynie. A wszystko dlatego, że szpital to zespół budynków, wśród których jest także gmach kościoła.

Do niedawna nawet marszałek województwa Marek Sowa (sprawdź jego notowania) nie wiedział, że do majątku samorządu należy też świątynia. Dowiedział się o tym, gdy zarząd województwa musiał rozpatrzyć wniosek o dotację na jej utrzymanie.

Zarząd co prawda wsparcia nie przyznał, bo byłoby to niezgodne z prawem, ale znalazł rozwiązanie, które w praktyce będzie oznaczać przejęcie utrzymania kościoła.

Formalnie rachunki będzie płacił szpital, którego właścicielem jest samorząd województwa. „Będzie on funkcjonował tak jak kaplice w innych szpitalach, a posługę będzie sprawował kapelan” – mówi Sowa w „Dzienniku Polskim”.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • Ferdynand Kiepski, 2011-07-14 15:04:15

  Tak Panowie piękne to nasze miasto Legionowo, po browara schodzi się do SAM-u pod blokiem, odpryskać się można koło śmietnika, żyć nie umierać. I prezydent swój chłop nie tam w gajerku tylko po naszemu z bandziochem na wierzchu.
 • Parafianin Legionowo, 2011-07-14 12:48:29

  Znakomity pomysł Kuna. Samorządowcy lepiej wczują się w nasze problemy i sytuację, jak ksiądz im opowie o czym mówimy przy konfesjonale.
 • Kuna Legionowo, 2011-07-14 12:11:16

  Wszystkich zainteresowanych wdrożeniem tego nowatorskiego rozwiązania w Legionowie, zapraszam dodatkowo do dyskusji i poparcia na stronie gazety lokalnej. Link: toiowo.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=2529:czy-potrzebny-jest-szpital-i-gdzie-go-zbudowa&catid=589:nr-28#com...ments  rozwiń