PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd powinien ustalać opłaty za parkowanie

  • PAP    29 stycznia 2013 - 17:29
Samorząd powinien ustalać opłaty za parkowanie

Minister transportu Sławomir Nowak uważa, że wyznaczanie wysokości opłat za parkowanie powinno być w kompetencji samorządów, a nie - tak jak obecnie - narzucone w ustawie.
Nowak, który był we wtorek gościem TVP Info, był pytany o postulaty samorządów, by zwiększyć stawki za parkowanie w miastach i pobierać opłaty za parkowanie także w weekendy.

"To jest postulat zgłaszany przez samorządy. (...) Spotykam się wielokrotnie z tego rodzaju postulatami, bo okazuje się, że w ustawie mamy uregulowaną stawkę za parkowanie i w ogóle reguły parkowania w mieście" - wyjaśnił Nowak.

"Jestem za tym, byśmy uporządkowali ten system. Uważam, że nie jest miejscem w ustawie regulowanie wysokości, zakresu opłat, stref parkowania. Uważam, że to powinno być w rękach samorządów. Wtedy niech rada gminy, rada miasta, decyduje. To jest ich kompetencja. Oni też czują najbardziej, jakie są możliwości mieszkańców, jakie są ich potrzeby. Cóż w ustawie regulować, jak ma wyglądać parkowanie w Kościerzynie czy w Legnicy?" - powiedział szef resortu transportu.

Nie uściślił jednak, w jaki sposób to miało by zostać uporządkowane.

Dodał, że zwrócił się już w tej sprawie do ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego, który jest współprzewodniczącym komisji rządu i samorządu ze strony rządu. "Zwróciłem się do ministra Boniego, aby zapytał samorządy, co chciałyby z tym dalej robić" - powiedział Nowak.

Obecnie sprawy związane z odpłatnością za parkowanie w miastach reguluje ustawa o drogach publicznych. Zakłada ona, że opłatę za parkowanie samochodów w strefie płatnego parkowania pobiera się, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. Ustawa określa też maksymalną stawkę za parkowanie - za pierwszą godzinę parkowania nie może ona przekraczać 3 zł.

Ponadto ustawa określa też sposób naliczania opłaty za kolejne godziny postoju: przez pierwsze trzy godziny parkowania uwzględnia się progresywne narastanie opłaty, przy czym nie można przekraczać powiększenia jej o 20 proc. za kolejne godziny w stosunku do stawki za poprzednią godzinę parkowania. Stawka opłaty za czwartą i kolejne godziny nie może natomiast przekraczać stawki opłaty za pierwszą godzinę parkowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • JodekMordka, 2013-06-13 11:38:11

    Urzędnik ma racje. Niech inni zarobią na zegarki. Niedziela, święta, noc i co jeszcze. To jest skok na kasę obywateli. Wypłoszycie turystów. Idiotyzm do kwadratu. Gdyby głupota umiała fruwać, to niektórzy nigdy nie dostąpiliby zaszczytu po Matce Ziemi stąpać. Grożą mi, oj, jak grożą, a i usuwać aut...ka każą, nakazują! Bojam siem, oj, jak siem bojam!!!. Co jeszcze wymyślicie aby napełnić pustą kasę. Nie tędy droga panowie, nie tedy. Mam wolne miejsce parkingowe na balkonie na ósmym piętrze.  rozwiń