PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządność opiera się na solidarności. Śląsk wesprze gminy poszkodowane w nawałnicach

  • PAP/JS    24 sierpnia 2017 - 15:28
Samorządność opiera się na solidarności. Śląsk wesprze gminy poszkodowane w nawałnicach
" Samorządność opiera się na solidarności, dlatego naszym obowiązkiem jest pomagać w tej wyjątkowo dramatycznej sytuacji" - powiedział marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa (fot. PTWP)

Zarząd woj. śląskiego chce przekazać 0,5 mln zł pomocy dwóm gminom z Pomorskiego poszkodowanym prawie dwa tygodnie temu na skutek nawałnic. Wsparcie ma trafić do gmin Brusy i Sulęczyno. Inicjatywę zarządu musi jeszcze zaakceptować śląski sejmik.
O planowanym wsparciu miejscowości poszkodowanych w nawałnicach poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Gminy, które mają otrzymać pomoc, wybrano po uzgodnieniach z zarządem woj. pomorskiego.

"Gminy naszego województwa wielokrotnie były i są doświadczane przez kataklizmy. Wówczas każda pomoc jest potrzebna. Samorządność opiera się na solidarności, dlatego naszym obowiązkiem jest pomagać w tej wyjątkowo dramatycznej sytuacji" - powiedział marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Aby pomoc została przekazana, wymagana jest akceptacja Sejmiku Województwa Śląskiego. W tym celu zarząd przygotował na najbliższą sesję - zaplanowaną na poniedziałek (28 sierpnia) - projekt odpowiedniej uchwały. Zakłada ona udzielenie pomocy finansowej - łącznie 500 tys. zł - na wsparcie osób i rodzin w poszkodowanych gminach. Większość sumy - 400 tys. zł - trafi do najbardziej zniszczonych Brus, Sulęczyna ma dostać 100 tys. zł.

Podobną inicjatywę chcą podjąć niektóre śląskie miasta. Uchwały w sprawie wsparcia poszkodowanych z Pomorza planują radni z Rybnika (pomoc w wysokości 100 tys. zł), Wodzisławia Śląskiego (30-40 tys. zł), Sosnowca (100 tys. zł), Raciborza (50 tys. zł) i Chorzowa (50 tys. zł).

Na nadzwyczajnej sesji o przekazaniu 50 tys. zł na likwidację zniszczeń w gminie Czersk (Pomorskie) zdecydowali już częstochowscy radni. Pomoc w podobnej wysokości zapowiedziała Jastrzębska Spółka Węglowa. O wsparcie modlitewne oraz finansowe dla ofiar nawałnic zaapelował do wiernych metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Pomocy można udzielać także m.in. za pośrednictwem Caritas.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.