Samorządom brak samokontroli?

Samorządy źle prowadzą wewnętrzne kontrole. Nie zapewniają więc dobrej ochrony przed korupcją ani nadzoru nad oszczędnym wydawaniem publicznych pieniędzy czy świadczeniem wysokiej jakości usług - informuje "Rzeczpospolita", powołując się na raport NIK.
Samorządom brak samokontroli?

Inspektorzy badali jak lokalna administracja wywiązuje się z obowiązkowego od 2010 r. monitorowania swojej pracy. Prześwietlili kontrole dotyczące procesu zarządzania oraz audyty dla jednostek, w których budżety przekroczyły 400 tys. zł.

NIK stwierdziło, że w 80 proc. gmin nie działają dobrze mechanizmy kontroli zamówień publicznych - nie ma więc dobrej ochrony, np. w przypadku ewentualnej korupcji przy przetargach.

Władze lokalne tłumaczą, że często brak im pieniędzy na zorganizowanie systemu kontroli. Ale Izba podkreśla, że taka sytuacja świadczy także o niewystarczającej świadomości wśród wójtów czy burmistrzów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nie bardzo to wszystko można pojąć!

SINGIEL, 2011-12-09 10:39:31 odpowiedz

Jednym brak samokontroli a innym nie brak! Jedni mają prawa, a inni tylko obowiązki ! To należy zmienić! Tak dłużej być nie może!

SWAT, 2011-12-09 10:29:08 odpowiedz

Samorządom z całą pewnością doskwiera brak... środków na inwestycje!

Toni, 2011-12-08 10:01:38 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU