PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządów nie stać na bank komunalny

  • PAP    26 maja 2013 - 17:35
Samorządów nie stać na bank komunalny

Upadł pomysł utworzenia banku komunalnego, którego twórcami, a przede wszystkim właścicielami miały zostać samorządy. Nie mają na to pieniędzy.
Inicjatorem przedsięwzięcia był Związek Powiatów Polskich. Bank miał być panaceum dla lokalnych władz na kryzys i pomagać im w zdobywaniu pożyczek oraz kredytów na inwestycje.

Czytaj też: Bank komunalny lekarstwem na chore finanse

"Stąd wziął się pomysł powołania tego rodzaju banku. Mógłby on uratować wiele samorządowych budżetów czy inwestycji w czasach kryzysu" - powiedział Ludwik Węgrzyn, ekspert ds. finansowych Związku Powiatów Polskich.

Węgrzyn zaznaczył, że przed wojną w Polsce funkcjonował bank komunalny. Zaś obecnie tego rodzaju instytucje finansowe działają w wielu krajach, choćby w Niemczech czy państwach skandynawskich.

Jednak w Polsce banku komunalnego samorządów nie będzie, przynajmniej na razie. Samorządy nie mają bowiem pieniędzy na kapitał, którego równowartość powinna wynosić 5 mln euro. Zdaniem Węgrzyna pokazuje to skalę kryzysu.

"W Polsce, gdzie jest około 3 tysięcy jednostek samorządu terytorialnego zgromadzenie takiego kapitału nie powinno w normalnych warunkach stwarzać problemu. Teraz nie jest to możliwe" - komentuje Węgrzyn.

Pomysł utworzenia banku zrodził się ponad rok temu. Potem przez wiele miesięcy samorządowcy analizowali możliwość wprowadzenia go w życie. Teraz ostatecznie z niego zrezygnowali.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (2)

  • Delta Wisły, 2013-05-26 19:51:21

    Likwidacja FRIK-ów to błąd. Ale może trzeba wrócić do pomysłu Komunalnych Kas Oszczędnościowych na wzór niemiecki? Pobierają one depozyty obywateli i z nich udzielają kredytów i pożyczek na lokalne inwestycje. Czyli nie wymagają ogromnego kapitału na wstępie.
  • Załamka, 2013-05-26 19:37:43

    Niech samorządowcy podziękuję Minister Bieńkowskiej, która właśnie likwiduje Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych. Gdyby tylko pochyliła się nad raportem zespołu prof. Hausnera to wiedziałaby, że z Funduszu można zrobić poteżne narzędzie taniego kredytu dla mniejszych i słabszych samorządów. A tak... na samorządach zarobią się banki, głównie zagraniczne. Gdzie tu szacunek dla pieniędzy podatników?  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: