Samorządów nie stać na bank komunalny

Upadł pomysł utworzenia banku komunalnego, którego twórcami, a przede wszystkim właścicielami miały zostać samorządy. Nie mają na to pieniędzy.
Samorządów nie stać na bank komunalny

Inicjatorem przedsięwzięcia był Związek Powiatów Polskich. Bank miał być panaceum dla lokalnych władz na kryzys i pomagać im w zdobywaniu pożyczek oraz kredytów na inwestycje.

Czytaj też: Bank komunalny lekarstwem na chore finanse

"Stąd wziął się pomysł powołania tego rodzaju banku. Mógłby on uratować wiele samorządowych budżetów czy inwestycji w czasach kryzysu" - powiedział Ludwik Węgrzyn, ekspert ds. finansowych Związku Powiatów Polskich.

Węgrzyn zaznaczył, że przed wojną w Polsce funkcjonował bank komunalny. Zaś obecnie tego rodzaju instytucje finansowe działają w wielu krajach, choćby w Niemczech czy państwach skandynawskich.

Jednak w Polsce banku komunalnego samorządów nie będzie, przynajmniej na razie. Samorządy nie mają bowiem pieniędzy na kapitał, którego równowartość powinna wynosić 5 mln euro. Zdaniem Węgrzyna pokazuje to skalę kryzysu.

"W Polsce, gdzie jest około 3 tysięcy jednostek samorządu terytorialnego zgromadzenie takiego kapitału nie powinno w normalnych warunkach stwarzać problemu. Teraz nie jest to możliwe" - komentuje Węgrzyn.

Pomysł utworzenia banku zrodził się ponad rok temu. Potem przez wiele miesięcy samorządowcy analizowali możliwość wprowadzenia go w życie. Teraz ostatecznie z niego zrezygnowali.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Likwidacja FRIK-ów to błąd. Ale może trzeba wrócić do pomysłu Komunalnych Kas Oszczędnościowych na wzór niemiecki? Pobierają one depozyty obywateli i z nich udzielają kredytów i pożyczek na lokalne inwestycje. Czyli nie wymagają ogromnego kapitału na wstępie.

Delta Wisły, 2013-05-26 19:51:21 odpowiedz

Niech samorządowcy podziękuję Minister Bieńkowskiej, która właśnie likwiduje Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych. Gdyby tylko pochyliła się nad raportem zespołu prof. Hausnera to wiedziałaby, że z Funduszu można zrobić poteżne narzędzie taniego kredytu dla mniejszych i słabszych samorządów. A tak... na samorządach zarobią się banki, głównie zagraniczne. Gdzie tu szacunek dla pieniędzy podatników? rozwiń

Załamka, 2013-05-26 19:37:43 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU