Samorządów nie stać na podatek katastralny

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 28-08-2012
  • drukuj
Zmiana systemu obliczania daniny od powierzchni na uzależniony od wartości nieruchomości podatek katastralny wymaga stworzenia dodatkowych ewidencji, których miasta i gminy nie wprowadzą.
Samorządów nie stać na podatek katastralny
Przygotowanie systemu katastralnego jest techniczną barierą wprowadzenia daniny od wartości nieruchomości – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Targi o podatek katastralny

Proces opracowania takiego systemu rozpoczął się w 2000 r. i w ciągu pięciu lat wydano na niego 150 mln zł. W 2006 r.

Czytaj też: Rząd nie wprowadzi podatku katastralnego

Najwyższa Izba Kontroli szacowała, że opracowanie systemu może się przeciągnąć nawet do 2018 r., a aby wymierzać podatek w nowym systemie, niezbędne są wydatki przekraczające 2 mld zł (koszt powszechnej taksacji).

Poza barierą prawną i finansową istnieje też brak społecznej akceptacji dla takiego podatku. Gminy z jednej strony chciałyby wprowadzenia podatku od wartości, a z drugiej mają świadomość, że będzie to rozwiązanie niepopularne wśród mieszkańców – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Taki podatek oznaczałby bezdomność dla wielu rodzin. Ileż razy mozna to samo opodatkowywać? Cieżką harówa ludzie dorabiali sie domów, a teraz mieliby placic za swoja krwawicę? Komu i za co, do cholery? Mało z nas państwo zdziera? Nie ma i nie bedzie przyzwolenia spolecznego na taki podatek, bo oznac...załoby to złodziejstwo i wywłaszczenie. Dom, czy mieszkanie potrzebne do egzystencji nie maja prawa byc opodatkowane! rozwiń

jolanta1, 2012-09-01 18:59:56 odpowiedz

Podatek kastralny to szczyt złodziejstwa w żywe oczy biorąc pod uwagę ile już obecnie jest zabierane każdemu Polakowi. Mam nadzieję że ludzie w końcu się obudzą i obalą ten panujący obecnie chory system kompletnie niewydolny i w sumie mający więcej wspólnego niż nie z socjalizmem komunistycznym. ... rozwiń

Radek, 2012-08-28 21:06:06 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE