Samorządów nie stać na podatek katastralny

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 28-08-2012
  • drukuj
Zmiana systemu obliczania daniny od powierzchni na uzależniony od wartości nieruchomości podatek katastralny wymaga stworzenia dodatkowych ewidencji, których miasta i gminy nie wprowadzą.
Samorządów nie stać na podatek katastralny
Przygotowanie systemu katastralnego jest techniczną barierą wprowadzenia daniny od wartości nieruchomości – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Targi o podatek katastralny

Proces opracowania takiego systemu rozpoczął się w 2000 r. i w ciągu pięciu lat wydano na niego 150 mln zł. W 2006 r.

Czytaj też: Rząd nie wprowadzi podatku katastralnego

Najwyższa Izba Kontroli szacowała, że opracowanie systemu może się przeciągnąć nawet do 2018 r., a aby wymierzać podatek w nowym systemie, niezbędne są wydatki przekraczające 2 mld zł (koszt powszechnej taksacji).

Poza barierą prawną i finansową istnieje też brak społecznej akceptacji dla takiego podatku. Gminy z jednej strony chciałyby wprowadzenia podatku od wartości, a z drugiej mają świadomość, że będzie to rozwiązanie niepopularne wśród mieszkańców – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Taki podatek oznaczałby bezdomność dla wielu rodzin. Ileż razy mozna to samo opodatkowywać? Cieżką harówa ludzie dorabiali sie domów, a teraz mieliby placic za swoja krwawicę? Komu i za co, do cholery? Mało z nas państwo zdziera? Nie ma i nie bedzie przyzwolenia spolecznego na taki podatek, bo oznac...załoby to złodziejstwo i wywłaszczenie. Dom, czy mieszkanie potrzebne do egzystencji nie maja prawa byc opodatkowane! rozwiń

jolanta1, 2012-09-01 18:59:56 odpowiedz

Podatek kastralny to szczyt złodziejstwa w żywe oczy biorąc pod uwagę ile już obecnie jest zabierane każdemu Polakowi. Mam nadzieję że ludzie w końcu się obudzą i obalą ten panujący obecnie chory system kompletnie niewydolny i w sumie mający więcej wspólnego niż nie z socjalizmem komunistycznym. ... rozwiń

Radek, 2012-08-28 21:06:06 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU