PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowa pożyczka nie będzie tańsza

  • RAF    3 lutego 2011 - 16:32

Marże kredytów samorządowych nie będą już spadać.
- Od czwartego kwartału 2009 roku obserwujemy spadek marż na rynku kredytowania samorządów i na dziś dzień osiągnęły one swoje minimum - twierdzi Allan Wodzyński, doradca prezesa PKO BP. 

- Jeśli zanotujemy tu jakiś ruch, to raczej minimalny i w górę. I mówię to w perspektywie dwóch, trzech lat. Powód? Główni gracze w tym segmencie postanowili, że już więcej nie będą w stanie zejść z ceną kredytu, ponieważ oferowanie tego produktu jeszcze taniej przestało by być dla nich interesujące. Dziś jest przecież tak, że na obsłudze budżetu bank zarabia więcej niż na finansowaniu lokalnych inwestycji - mówi Allan Wodzyński.

Niespełna dwa lata temu - kiedy marże na kredytach dla samorządów były na szczycie - pożyczka kosztowała miasto, powiat, gminę lub województwo około 2 proc. plus WIBOR, obecnie cena finansowania to około 0,5 proc. plus WIBOR.

Najtaniej było w latach 2006 i 2007. Wtedy finansowanie kosztowało niektóre samorządy jedynie 0,15 do 0,25 proc. powyżej kosztu kredytu na rynku międzybankowym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: