PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowa pożyczka nie będzie tańsza

  • RAF    3 lutego 2011 - 16:32

Marże kredytów samorządowych nie będą już spadać.
- Od czwartego kwartału 2009 roku obserwujemy spadek marż na rynku kredytowania samorządów i na dziś dzień osiągnęły one swoje minimum - twierdzi Allan Wodzyński, doradca prezesa PKO BP. 

- Jeśli zanotujemy tu jakiś ruch, to raczej minimalny i w górę. I mówię to w perspektywie dwóch, trzech lat. Powód? Główni gracze w tym segmencie postanowili, że już więcej nie będą w stanie zejść z ceną kredytu, ponieważ oferowanie tego produktu jeszcze taniej przestało by być dla nich interesujące. Dziś jest przecież tak, że na obsłudze budżetu bank zarabia więcej niż na finansowaniu lokalnych inwestycji - mówi Allan Wodzyński.

Niespełna dwa lata temu - kiedy marże na kredytach dla samorządów były na szczycie - pożyczka kosztowała miasto, powiat, gminę lub województwo około 2 proc. plus WIBOR, obecnie cena finansowania to około 0,5 proc. plus WIBOR.

Najtaniej było w latach 2006 i 2007. Wtedy finansowanie kosztowało niektóre samorządy jedynie 0,15 do 0,25 proc. powyżej kosztu kredytu na rynku międzybankowym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.