PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy bezkarnie zwlekają z publikacją oświadczeń majątkowych

  • bad    12 maja 2014 - 19:58
Samorządowcy bezkarnie zwlekają z publikacją oświadczeń majątkowych

Przepisy nie precyzują daty publikacji oświadczeń majątkowych samorządowców w BIP. W skrajnych przypadkach obywatel może w tej sprawie skierować zawiadomienia do prokuratury.
Oświadczenia majątkowe w gminnym Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) publikuje wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Przepisy nie określają jednak ani terminu, w którym powinno nastąpić przekazanie kopii oświadczeń do publikacji, ani terminu, w którym powinny być one zamieszczone w BIP.

Czytaj też: Oto najczęstsze błędy w oświadczeniach majątkowych samorządowców

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zaznacza, że ewentualna weryfikacja obowiązku udostępnienia w Biuletynie Informacji Publicznej jawnych informacji zawartych w oświadczeniach majątkowych może nastąpić np. w kontekście oceny wojewody. Na braki w BIP może ponadto wpłynąć skarga, a odbywa się to na podstawie Kodeksu postępowania administracyjnego. Organem właściwym do rozpatrzenia tego typu skargi jest rada gminy.

- W skrajnych przypadkach obywatel ma możliwość skierowania do prokuratury zawiadomienia w oparciu o ustawę o dostępie do informacji publicznej - wyjaśnia MAC.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • JOTKA, 2014-05-13 08:53:37

    Śliczniutkie prawo? Nieprawdaż?