PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy bronią prokuratur rejonowych

  • GK/sgipw.wlkp.pl    5 października 2011 - 11:41
Samorządowcy bronią prokuratur rejonowych

Zarząd Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski jest zaniepokojony planami zmniejszenia liczby prokuratur rejonowych w regionie.
Prezentowane przez Prokuraturę Generalną wstępne plany dotyczą 82 instytucji, z których aż 11 znajduje się w woj. wielkopolskim.

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski na podstawie licznych opinii społeczności lokalnych, negatywnie odnosi się do powyższych propozycji prokuratury.

„W naszej opinii tak dalece idące zmiany pociągną za sobą zbyt wysokie koszty społeczne. Zmiany administracyjne z pewnością pozwolą oszczędzić środki z budżetu przewidziane na funkcjonowanie prokuratury. Podejmując jednak ostateczną decyzję należy jednak wziąć pod uwagę trudne do oszacowania koszty związane z efektywnym działaniem wymiaru sprawiedliwości, dostępnością tych instytucji dla ludności, czy istotnym procesem zwalczania przestępczości” – czytamy w oświadczeniu stowarzyszenia.

Według samorządowców pod uwagę należy wziąć również fakt, że funkcjonowanie prokuratur rejonowych jest istotnym elementem procesu pogłębiania samorządności lokalnej, bardzo pozytywnie odbieranego przez społeczności lokalne.

Podkreślają, że proponowane zmiany wpłyną zdecydowanie negatywnie na budowany od 20 lat sukces, zmniejszając wiarygodność państwa i organów centralnych.

Samorządowcy apelują o „weryfikację proponowanych zmian oraz dokładne przyjrzenie się procesom i uwarunkowaniom lokalnym, w których uczestniczą poszczególne prokuratury rejonowe z Wielkopolski”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.