PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy chcą płatnych autostrad dla aut osobowych

  • GK    28 lipca 2011 - 10:03
Samorządowcy chcą płatnych autostrad dla aut osobowych

Cezary Przybylski, starosta bolesławiecki domaga się wprowadzenia opłat dla samochodów osobowych na zjazdach z autostrad A4 i A18.
Starostę niepokoi fakt, że obowiązujące rozporządzenie obejmuje opłatami tylko samochody ciężarowe.

Cezary Przybylski zaproponował podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego także odejście od poboru manualnego i skupienie się na poborze elektronicznym, bo akurat na zjeździe z A4 we Wrocławiu nie da się nawet ustawić kilkunastu potrzebnych bramek poboru opłat.

Ministerstwo Infrastruktury ma w planach objęcie aut osobowych opłatami, ale na razie resort skupia się na programie pilotażowym na odcinkach płatnych autostrad zarządzanych przez GDDKiA, który ma rozwiązać ten problem.

– Od 1 stycznia każdy użytkownik płatnej autostrady będzie mógł kupić urządzenie, które ułatwi pobieranie opłat za przejazd tymi drogami – poinformował dyrektor departamentu dróg i autostrad Ministerstwa Infrastruktury Jarosław Waszkiewicz.

Wiąże się to z tym, że rzeczywiście nie wszędzie można ustawić bramki. Jest z tym problem nie tylko we Wrocławiu, ale też w Katowicach.

Popieraną przez starostę winietę elektroniczną skrytykował Jarosław Waszkiewicz.

– Czasowe opłaty za korzystanie z dróg nie zwracają kosztów ich eksploatacji i Unia Europejska od tego sposobu pobierania opłat odchodzi – tłumaczy dyrektor.

Według niego najlepiej sprawdzają się opłaty kilometrażowe za przejazd.

Zdaniem ministra spraw wewnętrznych i administracji Jerzego Millera sprawa jest godna uwagi i należy ją przedyskutować w zespołach roboczych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.