PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy chcą samostanowienia i decentralizacji

  • AW    10 maja 2011 - 11:47
Samorządowcy chcą samostanowienia i decentralizacji

Lista postulatów samorzadowców, która znaleźć się ma w pierwszej Karcie Świdnickiej, jest prawie gotowa. Przyjęcie tego dokumentu będzie jednym z głównych punktów rozpoczynającego się dziś II Ogólnopolskiego Kongresu Regionów.
Umożliwienie łączenia funkcji pełnionej w samorządzie z mandatem senatora (jako pierwszego kroku w kierunku przekształcenia Senatu w Izbę Samorządową), wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych na wszystkich szczeblach samorządu oraz bezpośrednich wyborów marszałka województwa i starosty powiatu, zagwarantowanie samorządom autonomii w tworzeniu i ustalaniu wysokości podatków lokalnych, likwidacja agencji rządowych i przekazanie ich majątku oraz kompetencji organom samorządowym – to tylko część postulatów samorządowców, jakie mają trafić do Ministerstwa Sprawa Wewnętrznych i Administracji.

Zostaną one zebrane w tzw. Karcie Świdnickiej. Przyjęcie tego dokumentu będzie jednym z głównych punktów rozpoczynającego się 10 maja w Świdnicy II Ogólnopolskiego Kongresu Regionów.

- Dokument powstał na bazie rozmów z samorządowcami i współpracy ze środowiskami reprezentującymi samorządy i ich zrzeszenia - wyjaśnia Stefan Augustyn, rzecznik prasowy świdnickiego magistratu. - Oczywiście lista nie wyczerpuje wszystkich bolączek i problemów JST, co roku będzie powstawała nowa - dodaje.

Wśród tegorocznych postulatów znalazły się też zapisy mówiące o zagwarantowanie samorządom możliwości powierzenia podmiotom własnym - spółkom komunalnym i jednostkom budżetowym - zadań, z pominięciem ustawy prawo zamówień, swobodzie w dysponowaniu funduszem alkoholowym w celu wykorzystania go do budowy m.in. przyszkolnych obiektów sportowych i rekreacyjnych czy wprowadzenie pełnego zwierzchnictwa starosty nad służbami, strażami i inspekcjami w powiecie.

Każdy uczestnik Kongresu Regionów będzie mógł jeszcze w trakcie trwania imprezy zgłosić swoje pomysły i wnioski, które jego zdaniem powinny znaleźć się w pierwszej Karcie Świdnickiej. Stopień realizacji listy postulatów będzie przez najbliższy rok monitorowany przez korporacje samorządowe oraz sprawozdawany podczas kolejnego Kongresu Regionów w Świdnicy.

Jak podkreślają organizatorzy, przedsięwzięcie ma na celu określenie właściwej roli samorządu terytorialnego w strukturze ustrojowej państwa w oparciu o cztery podstawowe zasady: partycypacji, decentralizacji, samostanowienia i solidarności. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • justin231, 2011-05-10 23:53:48

    Czyżby "Nowe" się zbliżało? Autonomia gminy , powiatu czy województwa brzmi całkiem ciekawie , dobrze i optymistycznie. Może warto skorzystać już ze zbliżających się wyborów parlamentarnych i zamiast wywieszać wyszczerzone bezczelne gęby "wypucowanych" liderów na partyjnych lis...tach, sprowadzić normalne rządowe wybory na Ziemię ! Fachowców i profesjonalistów od zarządzania państwem nie zastąpi żaden amator partyjnej żądzy władzy!  rozwiń
  • Starostowie do wymiany, 2011-05-10 15:25:43

    Wszystkie pomysly sa swietne, ale beda wymagac nowych wyborow powiatowych. Obecni starostowie zostali wybrani wg istniejacych obowiazkow (zeby nie powiedziec - uprawnien) a do powiekszonych w wiekszosci sie nie nadaja. Nie moze byc tak, ze raz wybrany starosta przywlaszczy sobie, albo zostanie upowa...zniony do znacznie wiekszego zakresu obowiazkow, do ktorych sie po prostu nie nadaje - z racji wyksztalcenia, brakow moralnych czy doswiadczenia. Dopuszczenie do tego moze spowodowac, ze tak potrzebna samorzadom reforma sie nie powiedzie.  rozwiń