PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy chcą zawrócić ustawę ze ścieżki legislacyjnej

  • Bartosz Dyląg    27 listopada 2014 - 12:12
Samorządowcy chcą zawrócić ustawę ze ścieżki legislacyjnej
ZMP

Zdaniem strony samorządowej art. 34 ustawy okołobudżetowej narusza prawo samorządu do suwerennych decyzji o podziale środków z subwencji ogólnej. - Za późno na zmiany, projekt jest po drugim czytaniu w Sejmie – odpowiada resort finansów.
Projekt ustawy okołobudżetowej był dyskutowany podczas środowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Strona samorządowa chce zmian w proponowanych przepisach, nie zauważyła bowiem w porę, że jeden z jego artykułów jest niezgodny z Konstytucją RP. Opinię taką potwierdziło początkowo Rządowe Centrum Legislacyjne, by później się z niej wycofać.

Chodzi o art. 34 ustawy okołobudżetowej. Mówi on o środkach przeznaczonych na edukację dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Zdaniem strony samorządowej zapis narusza prawo samorządu do suwerennych decyzji o podziale środków z subwencji ogólnej.

- Naszym zdaniem ten zapis jest niekonstytucyjny, łamie co najmniej trzy artykuły ustawy zasadniczej, jest także niezgodny z ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego - mówił Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich.

Samorządowcy zaapelowali o stosowne zmiany w projekcie.

Jak zauważył dyrektora Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego w Ministerstwie Finansów Mirosław Stańczyk projekt ustawy okołobudżetowej jest po drugim czytaniu w Sejmie, ponadto zapis o niekonstytucyjności art. 34 jest nieaktualny, ponieważ Rządowe Centrum Legislacyjne wycofało się z tego stanowiska.

Wyraźnie zdenerwowany sekretarz strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Andrzej Porawski, polecił zawrzeć w protokole komisji zapis, że Ministerstwo Finansów odmawia współpracy w tej sprawie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.