PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy: Konieczny przegląd i uporządkowanie prawa samorządowego

  • PAP/AT    25 maja 2017 - 16:51
Samorządowcy: Konieczny przegląd i uporządkowanie prawa samorządowego
Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek przyznał, że po 27 latach polskiego samorządu potrzebny jest "przegląd prawa" (Wojciech Szczurek fot.gdynia.pl)

Samorząd przechodzi ewolucję i chcemy żeby ta ewolucja była konstruktywna, bo mają ją pozytywnie odczuć mieszkańcy, a nie posłowie. W pierwszej kolejności trzeba uporządkować prawo - powiedział szef sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego Andrzej Maciejewski (Kukiz'15) w Gdyni.
• Potrzebujemy uporządkowania systemu samorządowego - ocenił szef sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego Andrzej Maciejewski (Kukiz'15).

• Na dziś w konstytucji mamy wpisane tylko gminy; powiaty, województwa nie funkcjonują, są umocowane ustawowo - zaznaczył.

• Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek uważa natomiast, że potrzebny jest przegląd prawa samorządowego.

 Maciejewski podkreślił, że "nikt nie mówi o zwijaniu samorządu, wszyscy mówimy, że samorząd przechodzi ewolucję i chcemy żeby ta ewolucja była konstruktywna, bo mają ją pozytywnie odczuć mieszkańcy a nie posłowie".

"W pierwszej kolejności trzeba uporządkować prawo" - mówił. "Na dziś w konstytucji mamy wpisane tylko gminy; powiaty, województwa nie funkcjonują, są umocowane ustawowo" - zaznaczył. "Trzeba może też odpowiedzieć w referendum, czy chcemy mieć w Polsce trójpodział władzy samorządowej a może chcemy mieć tylko gminy albo gminy i województwa" - argumentował. Wymienił, że uporządkowania wymagają też kwestie finansowe i kadencyjności w samorządach.

Powiedział, że "musimy to uporządkować w ramach komisji kodyfikacyjnej". O postulacie stworzenia komisji kodyfikacyjnej mówił we wtorek (23 maja) prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z przedstawicielami samorządu. Prezydent zapowiedział, że zostanie powołany zespół z udziałem przedstawicieli organizacji samorządowych, by dokonać całościowego przeglądu regulacji dotyczących działalności samorządu terytorialnego.

"To co wypracuje komisja kodyfikacyjna powinno być taką konstytucją samorządową, swoistą umową społeczną pomiędzy samorządem a stroną rządową, po to abyśmy przed każdymi wyborami nie robili reformy, bałaganu bo samorząd potrzebuje stabilizacji, przewidywalności" - podkreślił Maciejewski.

Ocenił, że taka dyskusja może potrwać dwa-trzy lata. Podejrzewa, że prezydent "będzie chciał aby jego pierwsza kadencja zakończyła się konkretną propozycją gdy chodzi o komisje kodyfikacyjną ds. samorządu".

Czytaj też: Samorządy potrzebują ewolucyjnych zmian, ale nie rewolucji

Szef sejmowej komisji przyznał, że jedną ze spraw, którą mogłaby się zająć komisja kodyfikacyjna byłoby referendum, w którym to mieszkańcy określaliby poziom zadłużenia swoich gmin. "Pewien pułap zadłużania powinien być podjęty przez tych, którzy będą spłacać czyli mieszkańców" - argumentował.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.