PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy nie chcą spłacać długów PKP

  • przegląd prasy/Puls Biznesu    8 października 2009 - 11:05

W 2008 r. województwa przejęły nie tylko spółkę PKP Przewozy Regionalne, ale też olbrzymi dług, który stale rośnie - pisze "Puls Biznesu".
W wrześniu Konwent Marszałków Województw RP uznał, że trzeba podjąć decyzję o sposobie regulacji zobowiązań spółki PKP PR z 2008 roku, które wynoszą 138 mln zł - czytamy w "Pulsie Biznesu". 5 lat temu Grupa PKP, pod warunkiem stopniowej regulacji zaległych i bieżących należności, umorzyła 40 proc. długu spółki PKP Przewozy Regionalne. Jednak PKP PR nie realizują tamtej umowy i odsetki stale rosną. Jeśli więc nie dojdzie do ugody z Grupą PKP, samorządy, które w 2008 r. przejęły PKP PR, będą musiały spłacić już nie 138, a ponad... 1,5 mld zł zadłużenia.

- Konwent uważa, że strata powstała w roku 2008, czyli przed "usamorządowieniem" spółki, powinna zostać pokryta przez rząd. Podczas spotkania marszałkowie zadeklarowali pilne rozpoczęcie rozmów w tej sprawie - mówi w "PB" Zbigniew Szczygieł, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Marszałkowie przekazali już swoje stanowisko marszałkom Sejmu i Senatu, premierowi i wicepremierowi, a także ministrowi infrastruktury.


- Obowiązkiem zarządu spółki jest przedstawienie jej właścicielom sposobów rozwiązań finansowych. Uważam, że nie wyczerpały się jeszcze wszystkie warianty, które umożliwią uregulowanie należności. Zwracanie się do właścicieli o zapłatę bez wcześniejszego przedstawienia scenariuszy rozwoju tej sytuacji jest daleko idącym uproszczeniem. Województwo nie będzie bezpośrednio spłacało długów spółki. Osobną kwestią pozostaje sposób przekazania ewentualnych środków finansowych do spółki, na przykład w formie dodatkowych dopłat - dodaje w gazecie Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.