PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy obserwatorami Rady Dialogu Społecznego

  • bad    22 lutego 2017 - 17:13
Samorządowcy obserwatorami Rady Dialogu Społecznego
Samorządowcy będą obserwować obrady Rady Dialogu Społecznego. (Fot. RDS)

Przedstawiciele korporacji samorządowych zostali włączeni do prac Rady Dialogu Społecznego w charakterze obserwatorów.
Od dłuższego czasu samorządowcy wskazywali na to, że samorząd terytorialny jako największy pracodawca w kraju, nie może utworzyć organizacji pracodawców, jego przedstawiciele nie mogą w związku z tym zasiadać w Radzie Dialogu Społecznego. W samorządach pracuje blisko 1,9 mln osób, co stanowi 21,5 proc. zatrudnionych ogółem w kraju.

Czytaj też: Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego w rękach wojewodów? Małopolscy radni przeciwni

Związek Gmin Wiejskich RP i Związek Miast Polskich podjęły wobec tego decyzję o zmianie swoich statutów, które dają prawo reprezentowania interesów ich członków jako pracodawców.

Dodatkowo, w listopadzie przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Marek Olszewski i prezes Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz wspólnie wystąpili do przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego Henryki Bochniarz o włączenie do prac Rady Dialogu Społecznego przedstawicieli tych korporacji samorządowych w charakterze obserwatorów, na podstawie art. 23 ust. 5 ustawy o RDS.

- Otrzymaliśmy zaproszenie dla jednej osoby. W związku z tym, że dwa związki mają w swoich statutach takie cele, zgłosimy jednego przedstawiciela i jednego zastępcę przedstawiciela, w razie gdyby przedstawiciel nie mógł uczestniczyć w obradach RDS – wyjaśnia Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich, sekretarz KWRiST.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.