PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządowcy oczekują zmian systemowych w przypadku nawałnic. "Nie chodzi o rozporządzenia"

 • bad    2 lutego 2018 - 12:00
Samorządowcy oczekują zmian systemowych w przypadku nawałnic. "Nie chodzi o rozporządzenia"
Wichury w sierpniu dotknęły ponad 170 gmin, zginęło wskutek nich sześć osób (fot. PTWP)

- Nie chodzi o to, by przy każdym zdarzeniu wydawano rozporządzenie, definicje, jak postępować w sytuacji kryzysowej. By to był katalog zamknięty, proceduralny - twierdzi Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich.
 • Po gwałtownych wichurach w sierpniu, które dotknęły ponad 170 gmin i zginęło wskutek nich sześć osób, ówczesna premier Beata Szydło wytknęła samorządowcom, że nieskutecznie przekazywali informacje o sytuacji na miejscu.
 • Były minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak w ostrych słowach zaatakował marszałka województwa pomorskiego.
 • Po kataklizmach powołano międzyresortowy zespół do oceny funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego. – Z dużym zadowoleniem przywitaliśmy powołanie zespołu, liczyliśmy, że jako korporacje samorządowe zostaniemy włączeni bezpośrednio w jego prace – wyjaśnia Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich.

Rząd przyjął rekomendacje międzyresortowego zespołu, który przeanalizował sytuację. Wskazano m.in. na potrzebę całodobowego obiegu informacji w administracji samorządowej oraz osiągnięcia pełnej funkcjonalności Regionalnego Systemu Ostrzegania. Zalecono potrzebę zmian prawnych, m.in. ustawy o zarządzaniu kryzysowym, konieczności uproszczenia procedur regulujących udział sił zbrojnych w działaniach ratowniczych i usuwaniu skutków klęsk żywiołowych.

Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich, zaznacza, że trudno zgodzić się ze słowami wypowiedzianymi w sierpniu przez przedstawicieli rządu. – Musimy rozmawiać. Widać, że jedna strona nie wie o drugiej zbyt dużo – podkreśla Leszek Świętalski.

Zdaniem Świętalskiego przedstawiony zestaw rekomendacji jest „bardzo cząstkowy”.

- Na tych rekomendacjach nie zbudujemy właściwego systemu. Nam chodzi o rozwiązania systemowe – wyjaśnia sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich.

Jego zdaniem nie chodzi o to, by przy każdym zdarzeniu wydawano rozporządzenie, definicje, jak postępować w sytuacji kryzysowej. – By to był katalog zamknięty, proceduralny – zaznacza Leszek Świętalski. – By jednostki rządowe ograniczały się do wykazu miejscowości czy gmin dotkniętych kataklizmem i ewentualnego zapewnienia środków finansowych - dodaje.

- Musimy zgodzić się z tym, że nie w każdej gminie jest straż pożarna, zatem nie w każdej gminie jest krajowy system zarządzania kryzysowego. To bardzo ważna rzecz, bo wówczas władze takiej gminy są pozbawione jakiegokolwiek mechanizmu szybkiej reakcji, poza wolontariatem – podkreśla Leszek Świętalski.

Świętalski dodaje też, że samorządowcom zależy na tym, by w sytuacjach kryzysowych była możliwość bezpośrednich reakcji na mocy prawa w miejscach, gdzie mamy do czynienia z własnością prywatną.

Dodaje też, że „gdyby nie samorządy, krajowy system, straże pożarne nic by nie zrobiły, bo są uzależnione od wsparcia finansowego samorządów”.

Świętalski przypomniał, że na ostatnim Kongresie Gmin Wiejskich (to tysiąc wójtów i burmistrzów) podkreślono potrzebę naprawy systemu kryzysowego. – Rekomendujemy, jakie rozwiązania pozwolą na szybszą reakcję, bardzo szybkie niesienie pomocy poszkodowanym – wyjaśnia.

W opinii prezydenta Bielska-Białej Jacka Krywulta znowelizowane powinny być przepisy dotyczące ekip energetycznych. Przypomina sytuację z sierpnia 2017 r. – W naszym powiecie 30 ekip z całego Śląska, czyli cały potencjał, jaki ma Tauron, pracowało, by przywrócić zasilanie prądem w mieście i gminach okolicznych – mówi prezydent Bielska-Białej.

Jacek Krywult dodaje, że centra zarządzania kryzysowego po wielu latach dyskusji zostały przeniesione na szczebel wojewódzki i tam jest centralne zarządzanie kryzysowe. – Nie ma powiatowych, które kiedyś proponowaliśmy – mówi Jacek Krywult.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.