PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządowcy ostro do Mariusza Błaszczaka: „Nadużycie i obrażanie ludzi”, „ustawy, których nie ma”

 • Bartosz Dyląg    5 kwietnia 2017 - 13:47
Samorządowcy ostro do Mariusza Błaszczaka: „Nadużycie i obrażanie ludzi”, „ustawy, których nie ma”
Samorządowcy są przeciwni propozycjom zmian w funkcjonowaniu samorządów. Fot. MSWiA

Samorządowcy skupieni w komisji wspólnej są przeciwni propozycjom zmian w funkcjonowaniu samorządów, w tym ograniczenia kadencyjności władz.
• Współprzewodniczący KWRiST Marek Olszewski zauważył, że w przestrzeni publicznej toczy się dyskusja na temat projektów ustaw, których nie ma.

• Zdaniem prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, mówienie przez posłów PiS o patologii w samorządach jest nadużyciem i obrażaniem ludzi, którzy mają swój dorobek.

• Próba wprowadzenia dwukadencyjności skończy się w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu – uważa marszałek Mazowsza Adam Struzik. 

W środę, 29 marca szef MSWiA Mariusz Błaszczak po wielu miesiącach nieobecności, przybył na posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W mocnych słowach odniósł się do samorządowców i ostatnich antyrządowych protestów ich autorstwa.

W opinii Błaszczaka, większość samorządowców szła do wyborów „pod szyldem partyjnym”, ma to przełożenie na ich relacje ze stroną rządową.

- Ze względu na to, że jesteście politycznie zaangażowani, reprezentujecie pogląd i pewne stanowiska, które w dzisiejszej sytuacji są przez lidera jednej z partii politycznych opozycyjnych określane jako totalna opozycja - zauważył Błaszczak.

- Nie jesteście państwo przypisani do jednego miejsca – dodał Błaszczak.

Dyskusja o ustawach, których nie ma

Samorządowcy skupieni w komisji wspólnej opowiedzieli się stanowczo przeciwko rządowym propozycjom zmian w funkcjonowaniu samorządów, w tym ograniczenia kadencyjności władz.

Na poważne braki w komunikacji pomiędzy samorządami a rządem zwrócił uwagę przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, współprzewodniczący KWRiST Marek Olszewski. Zauważył on, że w przestrzeni publicznej, w wypowiedziach polityków, w środkach przekazu „toczy się dyskusja na temat projektów ustaw, których nie ma”.

- Ponieważ dotyczą one istoty ustroju państwa, bo przecież samorząd terytorialny to po prostu struktura państwa, po stronie samorządowej zaistniało pewne zaniepokojenie przede wszystkim ze względu na brak informacji – powiedział Olszewski.

Marek Olszewski wyjaśnił, że do samorządowców docierały informacje na temat ewentualnej zmiany ordynacji wyborczej, dwukadencyjności władz samorządowych, a także pewnych działań związanych z przebudową państwa.

- Na poziomie samorządowym zauważyliśmy jednak pewne scentralizowanie – dodał.

Jego zdaniem, pewne działania związane z centralizowaniem wykonywania zadań publicznych „nie są do pogodzenia z zasadą pomocniczości państwa, nie są do pogodzenia z tym ustrojem państwa, do którego ludzie samorządu przywykli, tworząc go przez 27 lat”.

W opinii Olszewskiego, gdyby niektóre z pomysłów, na przykład ograniczenie kadencyjności władz samorządowych, zostały zawarte w aktach prawnych, mogłyby naruszyć część podstawowych zasad, takich jak bierne prawo wyborcze.

- Dostrzegamy konieczność modyfikowania samorządu oraz prawa, domagajmy się natomiast przestrzegania przez rządzących konstytucyjnych zasad ustroju Polski – podkreślił przewodniczący ZGW RP.

Nic o nas bez nas

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk wystąpił z przyjętym przez Unię Metropolii Polskich apelem o „opanowanie chaosu przy projektowaniu zmian ustrojowych w samorządzie terytorialnym”.×
KOMENTARZE (8)

 • Bogdan Sitnicki, 2017-04-18 12:33:41

  Do bezpartyjny samorzadowiec: Cyt.: "Należy przyjąć nowelizacje ustawy o samorządach zgodną z Konstytucją RP, Starostwa Powiatowe polikwidować, strwożyć w ich miejsce Oddziały Urzędu Wojewódzkiego, Administracja powinna podlegać Rządowi Wojewodzie jak było wcześniej. Tworu postkomunistycznego... samorządów terytorialnych czwartej władzy w Polsce nie ma nawet w Konstytucji RP. Skończy się jazgot przestępców najcięższego kalibru, w przedmiocie łamania praw człowieka w obrębie obejmującym obszar Polski". POPIERAM PANA MARKA S. a NIE!, dla Pana BEZPARTYJNEGO SAMORZĄDOWCA  rozwiń
 • Bogdan Sitnicki, 2017-04-18 10:36:07

  Do Marek.S: POPIERAM!
 • Bogdan Sitnicki, 2017-04-18 10:34:47

  Do bezpartyjny samorzadowiec: nie popieram! Głosujący - większość, jesteśmy za zmianami - to oczywiste! Nie chcemy zasiedziałych ze skostniałą polityką zarządzania pieniędzmi nie swoimi. Nawet pierwszoklasistom należą się wakacje, a ...... za cztery latka, zobaczymy .....