PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy stracili cierpliwość, chcą konkretów od ministra

  • Bartosz Dyląg    27 marca 2014 - 12:04

W ostatnich latach było kilkadziesiąt zmian w ustawach podatkowych skutkujących obniżeniem wpływów do budżetów jst. Chcemy, by ministerstwo finansów wyliczyło, jaki był łączny skutek tych zmian – domagają się samorządowcy.
Na środowym powiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego strona samorządowa zwróciła uwagę, że za każdym razem, kiedy zmiana w ustawie podatkowej wywołuje niewielkie skutki finansowe dla jst, rząd bagatelizuje sprawę. Tymczasem tego typu zmian w ostatnich latach było kilkadziesiąt, co skutkuje dość pokaźnym uszczerbkiem w budżetach samorządowych.

Komisja rozpatrywała w środę projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Zakłada on m.in. ułatwienie podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej, w szczególności w formie spółki jawnej i komandytowej, poprzez rozszerzenie możliwości zawiązania, zmiany i rozwiązania spółek.

Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich zwrócił uwagę, że zmiany zmniejszą wpływy jednostek samorządowych z podatków. KWRiST zaopiniowała w związku z tym projekt negatywnie.

- Ten skutek co prawda jest minimalny, bo chodzi o 120 zł na statystyczną gminę, ale w ostatnich latach takich bardzo małych skutków można naliczyć kilkadziesiąt, zawsze bez rekompensaty - argumentował Andrzej Porawski.

Strona samorządowa zwróciła się z prośbą do Ministerstwa Finansów o przygotowanie zestawienia wszystkich zmian uchwalonych po 2004 roku w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, wraz ze skutkami finansowymi tych zmian.

Czytaj też: Gminy walczą o podatki

- Dzięki temu będziemy mogli sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki był łączny skutek małych zmian dokonywanych w ustawach podatkowych - wyjaśnił Porawski.

Andrzej Ryng z Ministerstwa Sprawiedliwości zaznaczył, że nie rozumie stanowiska komisji. Zauważył, że obniżenie wpływów do budżetów gmin z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych to zaledwie 120 zł. Jest bardzo prawdopodobne, że ubytek ten zostanie zrekompensowany innymi dochodami, także gminy.

- Zmiana przepisów ma obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej, z założeniem że będą to korzyści nie tylko dla przedsiębiorców, ale całej gospodarki. Jeśli ten efekt będzie osiągnięty, zwiększą się dochody gminy w podatku dochodowym od osób prawnych - argumentował Andrzej Ryng.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: