Samorządowcy tylko na dwie kadencje

  • Przegląd prasy/Gazeta Wrocławska
  • 09-11-2010
  • drukuj
Prawo i Sprawiedliwość chce, by wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mogli być wybierani tylko na dwie kadencje. Dolnośląscy posłowie tej partii złożyli w Sejmie projekt ustawy.

Po co takie zmiany? PiS liczy, że dzięki nowym zapisom w gminach pojawi się świeża krew, czyli młodzi ludzie, niemający dzisiaj szans na wygraną – informuje „Gazeta Wrocławska”.

Tak jak we Wrocławiu, gdzie liderem sondaży pozostaje Rafał Dutkiewicz – szef miasta od ośmiu lat. Kazimierz Michał Ujazdowski z PiS, dawny kolega Dutkiewicza z ruchu Polska XXI, nie ma wątpliwości, że trzecia kadencja to zawsze rutyna i nawet święty Franciszek by ją wynaturzył.

Nieoficjalnie wiadomo, że w PO i PiS zdania na ten temat są podzielone. Zwłaszcza wśród posłów wywodzących się z samorządu.

Prof. Michał Kulesza, prawnik, specjalista z zakresu samorządu terytorialnego, mówi, że to pomysł czysto populistyczny, element gry wyborczej. Według niego pozbawianie ludzi możliwości wyboru urzędującego od lat kandydata byłoby sprzeczne z konstytucją. To wyborcy decydują o tym, czy chcą, by nadal nimi rządził.

A Prawo i Sprawiedliwość, mimo krytyki, jest przekonane, że pomysł tej partii wejdzie w życie. Nie teraz, ale dopiero za cztery lata – pisze „Gazeta Wrocławska”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Demokracja demokracją, ale żyjemy w PL. Trzeba pamiętać, że nad działaniami naszych samorzadów nie ma żadnej kontroli i wyborcy nic nie wiedzą otym jakimi metodami prowadzi swoją politykę dwukadencyjny prezydent. Jeśli po każdej kadencji prezydent podlegałby ocenie swojej działalności np. przez insp...ektorów NIK i wyniki kontroli podane byłyby do publ. wiadomości to wyborcy niech sobie decydują jak chcą. Ale oni nie wiedzą z kim prezydent kręci lody bo nie mają struktur kontrolnych. Mamy wiele przypadków, korupcji na tych stołkach. Im dłużej na jednym stołku bez kontroli tym większa pokusa, a potem smród. rozwiń

mck, 2010-11-13 21:17:14 odpowiedz

Chciałoby się wierzyć, że tego rodzaju pomysły są wyrazem li tylko głupoty i kompletnego braku zrozumienia zasad demokracji i samorządności. Niestety w prawda jest inna. W konurencji o stanowiska samorządowe PiS wypada cieniutko i próbuje szukać innych sposobów, żeby upolitycznić ten obszar życia pu...blicznego. Tymczasem decyzja w tych sprawach należy do wyborców i wara politykom od tego. rozwiń

aborigin, 2010-11-10 10:10:17 odpowiedz

A może wprowadzić tylko dwie kadencje dla posłów i senatorów. Ciekawe jakby na taką propozycję na Wiejskiej zareagowano

Łukasz, 2010-11-09 19:43:25 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU