PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy w sprawie art. 243

  • pt    21 listopada 2013 - 12:31
Samorządowcy w sprawie art. 243

Samorządy proponują wniesienie poprawki do przyjętej niedawno ustawy o finansach publicznych. Miałaby ona ułatwić im prowadzenie unijnych projektów.
Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa zapowiedział złożenie przez stronę samorządową poprawki do ustawy o finansach publicznych, którą sejm przyjął na początku listopada.

Strona samorządowa chce obniżenia z 60 proc. do 50 procent progu unijnego wkładu, który umożliwia wyłączenie spod rygorów art. 243 ustawy o finansach publicznych lub przyjęcie, że limit 60 proc. unijnego wkładu odnosił się będzie tylko do kosztów kwalifikowalnych projektu.

Samorządy chciałyby finansować realizowane ze środków europejskich projekty z wyłączeniem rygorów oszczędnościowych. Wyłączenie byłoby stosowane gdy wkład środków unijnych jest nie mniejszy niż 60 proc. całości kosztów projektu.

Jak mówił marszałek Sowa: - Przyjęcie poprawki uprościłoby samorządom prowadzenie unijnych projektów.
Jego zdaniem duże problemy stanowią aneksy podpisywane już podczas realizacji projektów unijnych, które są uwzględniane w kosztach niekwalifikowalnych i powodują zmniejszenie udziału unijnej dotacji.

- Podczas rozliczania takich projektów może się okazać, że początkowo zadanie było zaliczone do limitu zadłużenia, a gdy wartość zeszła poniżej 60 proc. może się okazać, że trzeba z tego limitu wszystko wyprowadzić – mówił marszałek Sowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.