PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy żądają wycofania projektu o ustroju Warszawy

  • PAP/EM    31 marca 2017 - 14:39
Samorządowcy żądają wycofania projektu o ustroju Warszawy
Zastępca prezydenta m.st. Warszawy Michał Olszewski spotkał się z samorządowcami współtworzącymi metropolię warszawską. (fot. omw.um.warszawa.pl)

Żądamy wycofania projektu ustawy o ustroju m. st. Warszawy, który nie był dyskutowany, a konsultacje w jego sprawie są "fasadowe" - powiedział wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.
• Ustawa o ustroju m.st. Warszawy nie ma nic wspólnego z metropolią. Nie rozwiązuje problemów metropolitalnych - uważa wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

• Według Olszewskiego sposób procedowania projektu PiS powoduje "napięcia", których - jak ocenił - można byłoby uniknąć poprzez projekt rządowy, który musi przejść konsultacje.

• Podobnego zdania byli inni samorządowcy uczestniczący w debacie zorganizowanej przez stołeczny ratusz.

W piątek (31 marca) w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się debata ekspercko-samorządowa poświęcona projektowi ustawy o ustroju Warszawy, zorganizowana przez stołeczny ratusz.

Olszewski przekonywał, że ustawa "nie ma nic wspólnego z metropolią". Według niego "budowana jest tylko po to, żeby zmienić ustrój miasta, a nie rozwiązać problemy metropolitalne". Wskazał, że pomysł PiS nie był poprzedzony żadną dyskusją na temat tego, w jaki sposób powinna funkcjonować metropolia.

Wiceprezydent stolicy dodał, że do wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery oraz do posła PiS Jacka Sasina były kierowane niejednokrotnie pytania, które miały wyjaśnić szczegóły proponowanych zmian i obaw z nimi związanych. Jednak - jak wskazał Olszewski - pytania te "pozostały bez odpowiedzi".

Według niego sposób procedowania projektu PiS powoduje "napięcia", których - jak ocenił - można byłoby uniknąć poprzez projekt rządowy, który musi przejść konsultacje. Olszewski podkreślił, że samorządom zależy na dyskusji i szerokich konsultacjach w tej sprawie, a tych - jak stwierdził - przy projekcie poselskim zabrakło.

Czytaj też: Jacek Sasin: Metropolia wstępem do województwa warszawskiego

"Jeśli chcemy poważnie traktować deklaracje i intencje dotyczące zacieśnienia współpracy, a nie jej narzucania, to powinniśmy dzisiaj żądać wycofania tego projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy i rozpocząć normalny proces przygotowywania rządowego projektu popartego analizami i popartego dyskusją z mieszkańcami" - podkreślił wiceprezydent. Wyjaśniał, że "czymś innym jest dyskusja o usługach, czyli o tzw. aglomeracjach, a czymś innym jest dyskusja o metropolii". Ta ustawa - jak ocenił - "miesza dwa porządku pojęciowe".

Według Olszewskiego rozwiązanie, które jest "forsowane od góry" przyniesie więcej szkód niż pożytku. Dodał też, że prowadzone dopiero teraz konsultacje społeczne ws. projektu ustawy są "pozorne" i "fasadowe". "Konsultacji nie robi się wtedy, kiedy składa się projekt do Sejmu. Konsultacje to jest proces, w którym wypracowuje się rozwiązanie, które kładzie się następnie do dyskusji w Sejmie" - uzasadniał.

"Scenariusz, którego oczekujemy jest taki, że nie ma tej ustawy w Sejmie, pracujemy nad nowym rozwiązaniem, traktujemy ten projekt jako rządowy i pokazujemy dokładnie rozwiązania" - zaznaczył wiceprezydent stolicy.

Czytaj też: Metropolia Warszawska: Jacek Sasin spotkał się z samorządowcami w urzędzie wojewódzkim

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.