• PARTNERZY PORTALU

Samorządowe Kolegia Odwoławcze zaczną znikać? "To deprecjonowanie byłych miast wojewódzkich"

  • Bartosz Dyląg
  • 16-01-2016
  • drukuj
• Samorządowe kolegia odwoławcze są krytykowane, m.in. za długi czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy.
• Projekt budżetu na 2016 rok zakłada zmniejszenie liczby SKO z 49 do 16.
• Andrzej Kosztowniak uważa, że byłoby to dalsze deprecjonowanie miast, które utraciły status wojewódzki.
Samorządowe Kolegia Odwoławcze zaczną znikać? "To deprecjonowanie byłych miast wojewódzkich"
Samorządowe kolegium odwoławcze w Toruniu. Fot wikipedia.

Powstałe w 1999 roku samorządowe kolegia odwoławcze rozpatrują skargi i sporne decyzje podejmowane przez samorządy. Ich działalność jest krytykowana, m.in. za długi czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy. Ich gorącym przeciwnikiem jest na przykład prof. Jerzy Stępień, który uważa, że w dzisiejszych warunkach samorządowe kolegia odwoławcze straciły jakikolwiek sens.

– One wyprowadzają merytoryczną kontrolę poza gminy, co już jest wątpliwe konstytucyjnie, a w sytuacji, gdy mamy już sądownictwo administracyjne, w gruncie rzeczy te kolegia stanowią tylko dodatkową przeszkodę w uzyskaniu decyzji prawomocnych – mówił w wywiadzie dla Portalsamorzodowy.pl prof. Stępień.

Prace nad reformą samorządowych kolegiów odwoławczych rozpoczął jeszcze resort administracji i cyfryzacji w rządzie PO-PSL. Zakładała ona, że liczba SKO zmniejszy się z 49 do 16.

Rząd co prawda się zmienił, ale temat wraca.

Jak informuje Andrzej Kosztowniak, poseł PiS, były prezydent Radomia, w materiałach informacyjnych do projektu budżetu na 2016 rok znajdują się zapisy mówiące o konieczności reformowania samorządowych kolegiów odwoławczych. Reforma miałaby polegać na zmniejszeniu liczby placówek SKO z 49 do 16.

– Wydaje się, że doprowadziłoby to do sytuacji, w której miasta, które utraciły status wojewódzki, dalej byłyby deprecjonowane. Mówimy o zwijaniu się państwa i to byłoby jednym z elementów – uważa Andrzej Kosztowniak, który nie wyobraża sobie zmniejszenia liczby SKO.

Jak dodaje reforma dotyczy dziś dotyczy przede wszystkim osób związanych z kierownictwem poszczególnych 49 samorządowych kolegiów odwoławczych. Czy będą dalsze kroki? Nie wiadomo.

 


KOMENTARZE (14)ZOBACZ WSZYSTKIE

A ile zarabiają ci etatów to szaleństwo zlikwidować dsrmozjadow

ki, 2016-04-14 11:41:16 odpowiedz

Do Prawnik Praktyk: mlodziencze musisz sie duzo uczyć zobaczysz ile ci sad wynajdzie. Nie likiduja od roboty sie nie opedze a koszty bede mial zasadzane zawsze

R.pr, 2016-04-12 04:45:38 odpowiedz

Niestety ale na temat kolegium samorządowego nie mogę powiedzieć nic pozytywnego. Przez rok nie mam od nich odpowiedzi. Zasłaniają się brakami kadrowymi, chorobowym jakiegoś orzecznika itd. Jawna kpina z obywatela i jego praw do rozstrzygania sprawy bez zbędnej zwłoki. Niestety CAŁA (bez wyjątku) ad...ministracja tego kraju siedzi jeszcze mentalnie w głębokiej komunie, obsadzona przez "resortowe dzieci". rozwiń

Podpis_Gniewosz, 2016-02-02 16:07:19 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU