PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządowe Kolegia Odwoławcze zaczną znikać? "To deprecjonowanie byłych miast wojewódzkich"

 • Bartosz Dyląg    16 stycznia 2016 - 12:22
Samorządowe Kolegia Odwoławcze zaczną znikać? "To deprecjonowanie byłych miast wojewódzkich"

Samorządowe kolegium odwoławcze w Toruniu. Fot wikipedia.

• Samorządowe kolegia odwoławcze są krytykowane, m.in. za długi czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy.
• Projekt budżetu na 2016 rok zakłada zmniejszenie liczby SKO z 49 do 16.
• Andrzej Kosztowniak uważa, że byłoby to dalsze deprecjonowanie miast, które utraciły status wojewódzki.
Powstałe w 1999 roku samorządowe kolegia odwoławcze rozpatrują skargi i sporne decyzje podejmowane przez samorządy. Ich działalność jest krytykowana, m.in. za długi czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy. Ich gorącym przeciwnikiem jest na przykład prof. Jerzy Stępień, który uważa, że w dzisiejszych warunkach samorządowe kolegia odwoławcze straciły jakikolwiek sens.

– One wyprowadzają merytoryczną kontrolę poza gminy, co już jest wątpliwe konstytucyjnie, a w sytuacji, gdy mamy już sądownictwo administracyjne, w gruncie rzeczy te kolegia stanowią tylko dodatkową przeszkodę w uzyskaniu decyzji prawomocnych – mówił w wywiadzie dla Portalsamorzodowy.pl prof. Stępień.

Prace nad reformą samorządowych kolegiów odwoławczych rozpoczął jeszcze resort administracji i cyfryzacji w rządzie PO-PSL. Zakładała ona, że liczba SKO zmniejszy się z 49 do 16.

Rząd co prawda się zmienił, ale temat wraca.

Jak informuje Andrzej Kosztowniak, poseł PiS, były prezydent Radomia, w materiałach informacyjnych do projektu budżetu na 2016 rok znajdują się zapisy mówiące o konieczności reformowania samorządowych kolegiów odwoławczych. Reforma miałaby polegać na zmniejszeniu liczby placówek SKO z 49 do 16.

– Wydaje się, że doprowadziłoby to do sytuacji, w której miasta, które utraciły status wojewódzki, dalej byłyby deprecjonowane. Mówimy o zwijaniu się państwa i to byłoby jednym z elementów – uważa Andrzej Kosztowniak, który nie wyobraża sobie zmniejszenia liczby SKO.

Jak dodaje reforma dotyczy dziś dotyczy przede wszystkim osób związanych z kierownictwem poszczególnych 49 samorządowych kolegiów odwoławczych. Czy będą dalsze kroki? Nie wiadomo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (16)

 • śrubokręt, 2016-05-24 11:49:37

  Do R.pr: Jesteś pewnie taki "praktyk" jak Wałęsa, co umie tylko głupoty ludziom opowiadać.
 • klawisz, 2016-05-24 10:16:26

  Do Samorządowiec: Kolegia kolegiami ale głupoty to najczęściej wypisują urzędnicy w gminach ja w swojej gminie co krok pouczam proste decyzje wydają z rażącymi błędami a wszystko przechodzi dalej albo ludzie olewają a kolegia co mają odpuszczać urzędasów boli że ktoś im patrzy na ręce jedno co bym z...robił to zlikwidował członków pozaetatowych i może w to miejsce przyjął etatowych oczywiście w niektórych SKO  rozwiń
 • ki, 2016-04-14 11:41:16

  A ile zarabiają ci etatów to szaleństwo zlikwidować dsrmozjadowNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: