PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowe korekty metryki sprawy

  • Grażyna Kuryłło    23 lutego 2012 - 07:33
Samorządowe korekty metryki sprawy

Tabelę, która jest metryką sprawy, należy sprawdzić pod kątem kompatybilności z instrukcją kancelaryjną – uważa Tomasz Fijołek z Unii Metropolii Polskich.
Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego okazało się, że Unia Metropolii Polskich ma dwie uwagi dotyczące prowadzenia metryk spraw urzędowych.

Czytaj też: Urzędnicy będą lepiej pracować

Reprezentujący unię Tomasz Fijołek powiedział, że korporacja ma uwagi nie do rozporządzeń w sprawie wzoru i sposobu prowadzenia metryki sprawy i w sprawie rodzaju spraw, w których obowiązek prowadzenia metryki jest wyłączony, ale do ustawy, której projekt rząd i samorządy oceniły negatywnie, ale ustawa i tak weszła w życie.

Tomasz Fijołek zgłosił postulat, by tabelę, która jest metryką sprawy, sprawdzić pod kątem kompatybilności z instrukcją kancelaryjną. Poza tym poprosił, by ministerstwo było otwarte na wszystkie propozycje strony samorządowej, czyli na rozszerzenie katalogu spraw pozbawionych obowiązku metryki.

Zwrócił też uwagę na koszty dostosowania systemu informatycznego do nowych regulacji.

Metryka, zawierająca informację o osobach, które brały udział w czynnościach oraz o działaniach przez nie podejmowanych, ma być dostępna dla stron postępowania. Rejestrowanie tego typu danych ma na celu zwiększenie transparentności procedur administracyjnych.

Metryka (wraz z dokumentami, do których odsyła) będzie obowiązkową częścią akt sprawy od 7 marca, kiedy zacznie obowiązywać nowelizacja. W związku z tym Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przedstawiło projekt rozporządzenia określającego wzór i sposób prowadzenia metryki. Dane dotyczące sprawy (nazwisko osoby odpowiedzialnej, czynność wraz z identyfikator dokumentu, do którego się odnosi oraz data) będą zapisywane w formie tabeli. Metrykę będzie można prowadzić również elektronicznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • SWAT, 2012-03-05 22:45:55

    Sprawy wysychają jak papier!!!