PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowe pensje bez zmian

  • ZWI    22 listopada 2011 - 16:42
Samorządowe pensje bez zmian

Rząd przyjął ustawę okołobudżetową - nic nie zmieni się w wynagrodzeniach szefów gmin i radnych.
- Aby zapewnić stabilność finansów publicznych rząd przyjął rozwiązania umożliwiające zahamowanie szybkiego wzrostu długu publicznego, który niesie ryzyko przekroczenia drugiego progu ostrożnościowego (55 proc.) w 2012 r. Zaakceptował przepisy zawarte w projekcie tzw. ustawy okołobudżetowej, które są ściśle związane budżetem na 2012 rok i planem finansowym państwa na przyszły rok - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu

Nie zwiększy się fundusz wynagrodzeń budżetówki, sędziów i prokuratorów. Oszczędności z tytułu zamrożenia płac sędziowskich i prokuratorskich wyniosą ok. 140 mln zł. Nie będzie można też ominąć tzw. podatku Belki, czyli płacenia 19 proc. podatku od zysków z lokat. Dzięki temu do budżetu będzie wpływać ok. 380 mln zł rocznie.

Ustawa zakłada m.in. zamrożenie w przyszłym roku kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. 

Maksymalne zarobki szefów gmin i miast pozostaną więc na poziomie 12365,22 zł (pensje nie mogą przekroczyć siedmiokrotności kwoty bazowej). Nie zwiększy się też maksymalna dieta radnych, która wynosi 2649,69 zł (nie może przkroczyć 1,5 kwoty bazowej).

W ustawie okołobudżetowej zapisano również zmiany w podatku akcyzowym. Podwyższona zostanie akcyza na olej napędowy i biokomponenty. Z tego tytułu do budżetu trafi ok. 2,2 mld zł. O 4 proc. wzrośnie akcyza na wyroby tytoniowe, a do budżetu wpłynie ok. 245 mln zł.

Tym samym rząd rozpoczął realizację niektórych postulatów zapowiadanych przez premiera Donalda Tuska w expose.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.