PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowe spółki nie będą mogły prowadzić szkół

  • AT    17 grudnia 2014 - 06:59
Samorządowe spółki nie będą mogły prowadzić szkół
fot.fotolia

Związki zawodowe chcą zablokować jedną z kilku możliwości na pozbywanie się przez samorządy placówek oświatowych. Dotyczy to tych gmin, które decydują się na oddawanie szkół, przedszkoli czy żłobków spółkom komunalnym.
W ubiegłym tygodniu na spotkaniu z minister edukacji narodowej wystąpiliśmy z prośbą, aby w nowelizacji ustawy o systemie oświaty, która jest w Sejmie, wyeliminować z obrotu prawnego niekorzystne dla pedagogów interpretowanie przepisów – mówi w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Według niego resort pozytywnie odniósł się do tego problemu. Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”. wysoki rangą urzędnik Ministerstwa Edukacji Narodowej jest zielone światło na wprowadzenie przepisu, że żadna ze spółek podległych gminie i nadzorowanych przez nią nie może w swojej działalności mieć możliwości prowadzenia szkół i przedszkoli.

Czytaj też: "Likwidacja szkoły nie musi oznaczać jej zamknięcia"

Najprawdopodobniej taką poprawkę zgłosi grupa posłów koalicji, a rząd ją poprze. Zakaz ten ma się więc znaleźć w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który dotyczy m.in. zmian związanych z ocenianiem uczniów.

W projekcie miałby być również przepis przejściowy, który obligowałby gminy z takimi spółkami do ich likwidacji i powrotu do pierwotnego stanu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.