PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządowe zmiany w Karcie nauczyciela

 • PAP    25 kwietnia 2012 - 17:37
Samorządowe zmiany w Karcie nauczyciela

Samorządowcy przekazali w środę sejmowej komisji samorządu terytorialnego swoje propozycje dot. m.in. zmian w Karcie nauczyciela. Posłowie nie wykluczają, że w oparciu o nie powstanie komisyjny projekt nowelizacji Karty, chcą jednak do prac włączyć związki zawodowe.
Przedstawiciele organizacji samorządowych oraz prezydium komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej spotkali się w Sejmie w ramach regularnych konsultacji między posłami a samorządowcami, które w obecnej kadencji odbywają się po każdym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Samorządowcy przedstawili w środę posłom dokument zawierający "założenia niezbędnych zmian ustawowych w oświacie".

Czytaj też: Karta nauczyciela ma bolszewickie zapisy

"Przedstawiciele samorządów wręczyli mi propozycje zmian w prawie oświatowym, które dotyczyły Karty Nauczyciela i ustawy o systemie oświaty" - powiedział szef komisji Piotr Zgorzelski (PSL). Poinformował, że na spotkaniu wystąpił z propozycją, by do grona tworzącego nieformalne "samorządowe forum konsultacyjne" złożone z posłów oraz przedstawicieli samorządów, zaprosić także przedstawicieli wszystkich nauczycielskich związków zawodowych.

"Zostało to przyjęte bardzo pozytywnie. Na następnym posiedzeniu, za miesiąc ustalimy obszary problemowe, którymi się zajmiemy, a także kalendarz prac" - powiedział. Jak zaznaczył, nie jest bowiem tak, że samorządowcy i związki zawodowe "to dwie strony barykady, między którymi nie istnieje możliwość współpracy". "Wiele zapisów Karty Nauczyciela jest gotowych zmienić także ZNP oraz Solidarność oświatowa" - ocenił.

Celem takiej trójstronnej dyskusji - mówił Zgorzelski - jest to, "aby uzgodnione stanowisko mogło stać się propozycją dla poselskiego, komisyjnego projektu zmian ustawowych". "Ale do tego jest jeszcze daleka droga. Musi być zgoda wszystkich stron: organizacji samorządowych, związków zawodowych no i także nasza" - zastrzegł. Zdaniem Zgorzelskiego obszar do porozumienia jednak istnieje, m.in. jeśli chodzi o zmiany dotyczące urlopów, płac czy ścieżki awansu zawodowego.

"Komisja będzie analizowała propozycje samorządów, zastanowimy się, w jakim kierunku pójdziemy. Prawdopodobnie pójdziemy w kierunku poselskiej propozycji zmian ustawowych" - powiedziała wiceszefowa komisji Halina Rozpondek (PO).

Zaznaczyła, że zanim ewentualny projekt powstanie, niezbędne są konsultacje z zainteresowanymi stronami. "Poprosimy o współpracę ekspertów, prawników, przedstawicieli związków zawodowych. Prawdopodobnie w pracę włączy się także komisja edukacji, więc to pewnie trochę potrwa. Niemniej jednak przystąpimy do pracy, bo samorządowcy już czekają na to piętnaście lat albo i dłużej" - powiedziała.

W czwartek - według niej - odbędzie się posiedzenie prezydium sejmowej komisji samorządu terytorialnego, na którym posłowie uzgodnią harmonogram prac w tej sprawie.

Również dyrektor Biura Związku Miast Polskich, sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Andrzej Porawski wyraził przekonanie, że porozumienie jest możliwe. "Umówiliśmy się, że będziemy dalej pracować i że postaramy się spróbować dogadać ze związkami zawodowymi" - powiedział. Jak przekonywał, zaproponowane przez samorządowców zmiany są korzystne także dla nauczycieli, ponieważ - ocenił - pozwolą one w rezultacie zwiększyć ich pensję "zamiast wydawać pieniądze na głupoty".×
KOMENTARZE (14)

 • Pol, 2013-02-03 20:41:27

  wklejam , rozpowszechniam
 • Dr Ferdynand Froissart, 2013-01-31 17:36:08

  A jednak postawiono na MĘTNĄ WODĘ Dlaczego przy zmianie Karty Nauczyciela nie wspomina się ani słowem o roli wychowawczej szkoły. Czyżby elitom intelektualnym wszystkich liczących się opcji politycznych było wygodnie utrzymywać rosnący relatywizm moralny naszego społeczeństwa?! Ucieczka MEN - ...u od brania stosownej odpowiedzialności za wychowanie młodego pokolenia jest postępowaniem cynicznym i pozbawia ten resort prawa do obowiązującej obecnie nazwy. W pojęciu ,,edukacja" występuje bowiem jako główny pierwiastek ,,wychowanie". Proponuję aby zajrzeć do pierwszego lepszego słownika, leksykonu lub encyklopedii. To Ministerstwo powinno zmienić nazwę na ,, Ministerstwo Kształcenia Narodowego" lub ...,, Ogólnopolskie Centrum Szkolenia Młodego Pokolenia". Proszę przeanalizować jak rozwiązano poruszaną kwestię chociażby na przykładzie Stanów Zjednoczonych Dr Ferdynand Froissart Przewodniczący zespołu edukacyjnego, którego owocem 5 - cio letniej pracy było powstanie projektów: ,,Kodeksu ucznia" ,,Kodeksu etycznego Nauczyciela". Projekty te znajdują się na wielu witrynach w internecie.  rozwiń
 • gangrena, 2012-09-26 15:21:12

  Będzie zróżnicowanie godzinowe obowiązków? Polonistka będzie mieć takie samo pensum jak nauczyciele techniki, muzyki, plastyki...? Czyli polonista-pensum+zajęcia wyrównawcze+zajęcia z uczniami zdolnymi+przygotowanie do egzaminów w gimnazjach+sprawdziany+kartkówki+zeszyty+diagnozy wstępne+diagnozy ok...resowe+egzaminy próbne+raporty z diagnoz+raporty z egzaminów próbnych i wlaściwych+akademie i to co pozostali, czyli wycieczki+projekty edukacyjne+sprawy wychowawcze klasy+rady pedagogiczne+wywiadówki?  rozwiń